Jak objawia się niski poziom testosteronu?

Zaburzenia hormonalne mogą powodować ogromne wyniszczenie organizmu i sprawiać, że zaczną się pojawiać poważne problemy zdrowotne. O zaburzeniach hormonalnych znacznie częściej mówi się w kontekście kobiet, na przykład wtedy, gdy przez długi czas starają się bezskutecznie o dziecko. Trzeba jednak pamiętać o tym, że mężczyźni również mogą mieć zaburzenia hormonalne. Jednym z nich jest zbyt niski poziom testosteronu. Czym się objawia, w jaki sposób można go leczyć? Poniżej garść informacji dla mężczyzn zainteresowanych tym tematem.

Testosteron u mężczyzny


Testosteron to główny hormon płciowy mężczyzny, którego niedobór zarówno w okresie pokwitania, jak też w dorosłości, może prowadzić do bardzo wielu niepokojących sytuacji. Jeżeli mówimy o młodych mężczyznach i nastolatkach, niedobór testosteronu objawia się między innymi podwyższonym głosem czy charakterystyczną eunuchoidalną sylwetką, w której brakuje typowo męskich rysów. U dorosłych mężczyzn niski poziom testosteronu w bardzo dużym stopniu wpływa na pogorszenie jakości życia seksualnego oraz odczuwanego libido. Przy zbyt niskim poziomie testosteronu ochota na seks jest niewielka, pojawiają się problemy z podnieceniem, wzwodem, ejakulacją. Warto pamiętać o tym, że poziom testosteronu zmienia się wraz z wiekiem. Przykładowo u mężczyzn młodych poziom testosteronu jest wyższy niż u mężczyzn starszych, na przykład po 60 roku życia.

Przeczytaj również gdzie wykonać badanie płodności u mężczyzn

niski poziom testosteronu

Niski poziom testosteronu – jakie badania wykonać?


To właśnie utrzymanie erekcji, a następnie ejakulacja w największym stopniu powiązane są z prawidłowym poziomem testosteronu. Jeżeli zatem mężczyzna obserwuje problemy w tym obszarze, bezwzględnie powinien pomyśleć o oznaczeniu poziomu testosteronu. Badania poziomu testosteronu powinny być wykonywane regularnie również u mężczyzn starszych. Zwykle po 50 roku życia należy robić je przynajmniej raz w roku. Warto wiedzieć również o tym, że niski poziom testosteronu może być powiązany również z innymi problemami zdrowotnymi, nie tylko związanymi z funkcjami seksualnymi. Jeżeli mężczyzna choruje na przykład na cukrzycę typu drugiego, zespoły metaboliczne, choroby układu sercowo-naczyniowego, również powinien oznaczyć poziom testosteronu.

Testosteron zastrzyki – leczenie


Sposób leczenia będzie uzależniony od tego, czy poza niskim poziomem testosteronu mężczyzna zmaga się jeszcze z innymi problemami zdrowotnymi, przykładowo właśnie z cukrzycą. Czasami podaje się zastrzyki z testosteronu, jednak istnieją również sytuacje, w których tego typu monoterapia nie przynosi pożądanych rezultatów. Wtedy podaje się preparaty łączone, które jednocześnie wpływają na inne schorzenia. Często jest to jeden z najlepszych sposobów postępowania. Reasumując, jeżeli mężczyzna zauważy zmniejszenie popędu seksualnego czy dostrzeże problemy z odczuwaniem pożądania i erekcją, niezwłocznie powinien skonsultować się z lekarzem. Może to świadczyć o poważnych problemach hormonalnych, o których zdecydowanie rzadziej mówi się w kontekście mężczyzn niż w kontekście kobiet.

Sprawdź również https://blogmobility.pl/jak-zarobic-duze-pieniadze/

Redakcja BlogMobility