Zalany telefon komórkowy – jak temu zaradzić?

Z pewnością każdy chociaż raz w swoim życiu zalał swój lub cudzy telefon. Jest to sytuacja, w której często wpadamy w niepotrzebną panikę, ponieważ w niektórych przypadkach bardzo łatwo można odratować komórkę. Jeżeli jednak nie da się tego zrobić samodzielnie istnieje spora szansa na możliwość naprawienia go w specjalnym serwisie. Z tego artykułu dowiesz się, jak wysuszyć telefon z wbudowaną bateria.

Zalany głośnik w telefonie – jak rodzaj cieczy na to wpływa?

Mało osób wie, że to, czym zalejemy telefon, ma bardzo duże znaczenie. Chodzi tutaj o rozróżnienie na wodę słoną, słodką i słodkie napoje niegazowane i gazowane. Jeżeli telefon zostanie zalany wodą słoną, to przyśpieszona zostaje korozja metalu. Dzieje się tak, ponieważ ten rodzaj płynów jest świetnym przewodnikiem metalu, co przyśpiesza zjawisko elektrolizy. Natomiast woda słodka jest mniej szkodliwa od słodkich napojów i wody słonej, ponieważ nie zawiera minerałów i słabo przewodzi prąd. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że ta ciecz również może powodować korozję metalu. Jeżeli natomiast chodzi o napoje słodkie to tutaj jest już dużo gorzej. Jest to spowodowane cukrem, który powoduje lepkość, która znacząco utrudniają wyczyszczenie i osuszenie telefonu. Warto zwrócić uwagę na fakt, że zalanie komórki sokiem pomarańczowym jest szczególnie niebezpieczne, ponieważ kwasy w nim zawarte wchodzą w reakcje z elektroniką i powodują jej uszkodzenie.

Jak objawia się zalanie telefonu?

Zalany telefon niestety może skutkować popsuciem się jego niektórych funkcji. Do najczęstszych efektów należy brak prawidłowej reakcji ze strony przycisków czy ekranu (brak reakcji na dotyk). Kolejnym objawem może być spowolnione działanie urządzenia lub uszkodzenie baterii, która może skrócić czas naładowanej baterii oraz wydłużyć ładowanie. Oczywiście w najgorszym przypadku telefon komórkowy może przestać działać – wyłączy się i nie będzie reagował na wciskanie przycisku włączenia. W takim przypadku należy udać się do rekomendowanego serwisu komórkowego. Z pewnością wcześniej warto poczytać opinie w internecie na temat danego miejsca oraz porównać ceny. Można również spotkać się z sytuacją, że od razu po zalaniu telefonu wszystko będzie z nim w porządku. Jednak nawet po kilku dniach mogą zacząć pojawiać się skutki.

Co robić, gdy telefon ulegnie zalaniu?

Wiele serwisów sprzętu komórkowego podaje konkretne instrukcje, według których należy postępować w przypadku zalania telefonu. Rekomenduje się, aby od razu po zalaniu telefonu go wyłączyć lub nie włączać, jeśli jest nieaktywny. Następnie, jeżeli to możliwe, należy otworzyć telefon i wyjąć z niego baterię. Poza tym warto również wydobyć z komórki wszystkie ruchome elementy, takie jak karta SIM, czy kartę pamięci. Ułatwi to urządzeniu dostęp do powietrza i odparowanie. Oczywiście wyjęte elementy należy od razu wyczyścić ręcznikiem papierowym, a telefon umieścić w ciepłym i mało wilgotnym pomieszczeniu. Teraz już wiesz, jak postępować w przypadku zalanego telefonu komórkowego.

Redakcja BlogMobility