Zalana klawiatura w laptopie

Laptop to obecnie jeden z tych sprzętów, bez którego naprawdę trudno wyobrazić sobie życie współczesnego człowieka. Bardzo często jest narzędziem pracy, dlatego, gdy dochodzi do wypadku, na przykład zalania laptopa, pojawia się naprawdę duży problem. Jak wyczyścić laptop? Poniżej garść podpowiedzi i wskazówek dla osób zainteresowanych tym tematem. Zalana klawiatura w laptopie nie jest tak dużym problemem jak mogłoby ci sie wydawać!

Zalana klawiatura w laptopie – co robić?


Zalany laptop to dosyć częsty przypadek. W takiej sytuacji niestety nie można skorzystać z gwarancji na laptop, nawet jeżeli sprzęt jest jeszcze stosunkowo nowy. Żaden producent nie obejmuje bowiem gwarancją tego typu sytuacji. Jeżeli wykupiło się wcześniej ubezpieczenie dla swojego laptopa, można zgłosić się do ubezpieczyciela. Można też skorzystać z pomocy fachowców, a zatem zabrać swój laptop do specjalnego punktu, w którym zostanie on w prawidłowy sposób osuszony i przygotowany do dalszej pracy. Trzeba jednak nastawić się na dosyć duży koszt. Można zatem spróbować wyczyścić zalany laptop samodzielnie. Sam sposób postępowania w dużym stopniu uzależniony będzie od tego, jaką cieczą laptop został zalany. Najmniej szkodliwa jest zwykła woda, natomiast wszelkie słodzone napoje, a także czerwone wino, mogą niestety spowodować korozję i zniszczenie laptopa.

Przeczytaj również jak połączyć telefon z TV

Zalana klawiatura w laptopie

Jak wyczyścić laptopa po zalaniu?


Najważniejszym krokiem po zalaniu laptopa jest jego natychmiastowe odłączenie od źródła zasilania. Zanim rozpocznie się jakiekolwiek inne działania, trzeba o tym pamiętać. Laptopem nie można potrząsać, ponieważ może to doprowadzić do jeszcze większych uszkodzeń. Najlepiej rozłożyć go po prostu na płasko, a następnie odwrócić tak, aby klawiatura znajdowała się na dole. W tej pozycji laptop powinien leżeć nawet około 48 godzin, tak by dzięki sile grawitacji cząsteczki wody lub innego płynu mogły wydostać się spomiędzy szczelin. Dopiero po tym czasie można przystąpić do dalszych działań. Jeżeli właściciel laptopa czuje się na siłach, może bardzo delikatnie rozkręcić klawiaturę laptopa, a następnie przystąpić do oczyszczania zalanych miejsc. W tym celu musi przygotować między innymi delikatne chusteczki higieniczne, wodę destylowaną, patyczki do czyszczenia uszu i szczoteczkę do zębów. Sposób czyszczenia zależy od tego, jakim płynem uszkodziło się laptop.

 jak wyczyścić laptopa

Czyszczenie zalanego laptopa


Absolutnie nie należy wspomagać się podczas czyszczenia zalanego laptopa na przykład suszarką do włosów. Ten sposób może spowodować bowiem jeszcze więcej problemów. Jeżeli laptop odwróci się w prawidłowy sposób do wyschnięcia, nie należy umieszczać go również w okolicach źródła ciepła, na przykład kaloryfera. Dopiero po około 48 godzinach można spróbować włączyć wcześniej zalany laptop do prądu. Trzeba jednak nastawić się na to, że nawet jeżeli będzie on normalnie pracował, po jakimś czasie może dochodzić do awarii. Mogło bowiem dojść do zalania elektronicznych podzespołów, co niestety jest nie do odratowania nawet przez specjalistów. W takiej sytuacji trzeba będzie wymienić podzespoły lub po prostu kupić nowy laptop.

Sprawdź również https://blogmobility.pl/leasing-komputerow-czy-to-sie-oplaca/

Redakcja BlogMobility