Opony zimowe latem

Każdy kierowca wie, że jedną z najważniejszych spraw związanych z użytkowaniem samochodu, które wpływają zarówno na bezpieczeństwo podczas jazdy, jak i na komfort, jest prawidłowy dobór opon. Jesienią oraz zimą samochody prowadzi się na oponach zimowych, a wiosną oraz latem na oponach letnich. Kiedy zmienić opony na letnie? Czy można mieć opony zimowe latem? Poniżej garść podpowiedzi i wskazówek dla osób zainteresowanych tym tematem.

Kiedy zmieniać opony zimowe na letnie?


Gdy kończy się zima, a na zewnątrz robi się coraz cieplej, wielu kierowców zastanawia się nad tym, kiedy zmienić opony na letnie. Tak naprawdę sprawę trzeba dobrze przemyśleć, ponieważ zbyt szybka zmiana opon na letnie może skutkować tym, że w przypadku pogorszenia pogody i na przykład pojawienia się przymrozków, jazda samochodem może stać się odrobinę niebezpieczna. Dlatego też warto trzymać się zasady, że zmiana opon na letnie powinna następować wtedy, gdy średnia dobowa temperatura przynajmniej przez tydzień będzie wynosiła ponad 7 stopni Celsjusza. Oczywiście zawsze, nawet w maju, mogą pojawić się przymrozki, jednak nie są one na tyle niebezpieczne, aby jazda samochodem na oponach letnich była naprawdę zagrażająca.

kiedy zmieniać opony na zimowe

Sprawdź również jak wybrać olej do silnika benzynowego

Opony zimowe latem


Co dzieje się w sytuacji, gdy kierowca nie zdąży na czas zmienić opon zimowych na letnie? Oczywiście może na spokojnie jeździć nawet latem na oponach zimowych, ale musi zdawać sobie sprawę z tego, że to dosyć nieekonomiczne rozwiązanie. Opony zimowe dużo szybciej się zużywają, poza tym samochód może również potrzebować więcej paliwa. Stąd zatem nie jest to polecana opcja. Lepiej nie kontynuować jazdy na oponach zimowych w czasie ciepłych miesięcy, chyba że przejazdy będą na naprawdę krótkich trasach i jedynie okazjonalnie. Poza tym sporo osób podkreśla również to, że jazda na oponach zimowych latem jest nieekologiczna, ponieważ łączy się z większą emisją dwutlenku węgla do atmosfery.

Kiedy zmieniać opony na zimowe?


Kolejna ważna decyzja to zmiana opon letnich na zimowe. Kiedy najlepiej je wymieniać? W naszym klimacie zima potrafi zaskoczyć naprawdę szybko. Niejednokrotnie zdarza się, że już na początku listopada pojawiają się opady śniegu lub marznącego deszczu, a drogi stają się naprawdę niebezpieczne dla osób, które poruszają się po nich na oponach letnich. Warto zatem trochę wcześniej umówić się na wymianę opon letnich na zimowe, na przykład już na koniec października lub początek listopada. Dla wielu kierowców istotne jest to, by na bieżąco śledzić w tym okresie w roku prognozy pogody. Właśnie dzięki temu mogą mieć oni szczegółowe i aktualne informacje na temat warunków atmosferycznych i na przykład spodziewanych opadów śniegu. W tym okresie trzeba naprawdę trzymać rękę na pulsie, ponieważ zmiana opon letnich na zimowe może być konieczna o wiele szybciej, niż wcześniej planowano. Ważna jest zatem elastyczność, a także namiar do dobrego zakładu, w którym na wymianę opon letnich na zimowe można umówić się tak naprawdę z dnia na dzień.

Przeczytaj również https://blogmobility.pl/jak-objawia-sie-niski-poziom-testosteronu/

Redakcja BlogMobility