Badanie płodności u mężczyzn – gdzie je wykonać?

Coraz więcej par boryka się z problemami z zajściem w ciążę. Wina może leżeć po obu stronach, z tego względu warto się przebadać i sprawdzić, jaka jest przyczyna. Gdzie wykonać badanie płodności u mężczyzn? Jak się do niego przygotować i jak długo czeka się na wyniki?

Niepłodność u mężczyzn – przyczyny

W całej Polsce można znaleźć wiele specjalistycznych klinik, które wykonują badanie płodności u mężczyzn. Bardzo ważne jest wybranie takiego miejsca, w którym będzie można wykonać szczegółowe badania i znaleźć najlepsze rozwiązanie w przypadku problemów zdrowotnych. Najczęściej przyczyną niepłodności u mężczyzn są różnego rodzaju urazy jąder, które mogą powstać na skutek sportowych urazów. Także częste infekcje czy stany zapalne mogą być przyczyną tego stanu rzeczy. Powodów jest sporo i na pewno bardzo ważne jest wykonanie testu płodności, który pokaże, czy w ogóle jest jakiś problem. Czasami problemy z zajściem w ciążę mają podłoże psychologiczne, a zarówno kobieta, jak i mężczyzna są zdrowi pod względem fizycznym.

Przeczytaj również czym objawia się niski poziom testosteronu

badanie płodności u mężczyzn

Test płodności dla mężczyzn

Podstawowym badaniem płodności u mężczyzn jest badanie nasienia. Takie badanie nazywane jest seminogramem, którego zadaniem jest ocena stanu plemników. Chodzi o określenie ich liczby oraz aktywności i jakości. W podstawowej analizie jedynie ocenianych jest parę wskaźników. Można także test płodności dla mężczyzn wykonać w domu. W aptekach dostępne są kasetkowe domowe testy, które w ciągu kilku chwil dają wynik. Jednak nie zawsze takie badanie jest wystarczające. Najczęściej niezbędne jest przeprowadzenie dodatkowych i rozszerzonych badań, które ocenią budowę plemnika oraz wykluczą choroby mogące prowadzić do niepłodności. Nie należy się bać i na pewno nie wolno się stresować. Badanie nie jest także kosztowne i najczęściej w podstawowej wersji kosztuje poniżej 100 złotych. Rozszerzona analiza nasienia to kwota nieprzekraczająca najczęściej 250 złotych. Niekiedy wynik może być zafałszowany z powodu przyjmowanych leków. Z tego względu bardzo ważne jest poinformowanie lekarza o przebytych chorobach oraz lekarstwach przyjmowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości.

Jak się przygotować do badania?

Do badania płodności należy się przygotować. Przede wszystkim bardzo ważna jest wstrzemięźliwość seksualna. Najlepiej przez pięć dni przed terminem badania powstrzymać się od wytrysku. Również w tym okresie należy zrezygnować z używek, czyli z alkoholu i papierosów. Bardzo ważne jest poinformowanie lekarza o przyjmowanych lekarstwach i innych substancjach psychoaktywnych. Także o niedawno przebytych chorobach należy powiadomić. Dobrze jest także zastanowić się, czy nie doszło kiedykolwiek do jakichś urazów w okolicy jąder. Jest to także bardzo ważna wskazówka, która zostanie wzięta pod uwagę podczas badania. Jak długo czeka się na wyniki? W większości klinik wyniki dostępne są tego samego dnia. Wynik podstawowego badania często dostępny jest już po trzech godzinach. Bardziej szczegółowe analizy wymagają nieco dłuższego okresu. Jednak nie trwa to zazwyczaj dłużej niż 24 godziny.

Przeczytaj również https://blogmobility.pl/jak-wybrac-olej-do-silnika-benzynowego/

Redakcja BlogMobility