Zdolność kredytowa: co warto wiedzieć?

Zdolność kredytowa jest kwestią bardzo ważną, szczególnie dla tych, którzy mają zamiar brać kredyt. Każdy bank, zanim udzieli kredytu, sprawdzi dokładnie kilka rzeczy, w tym właśnie zdolność kredytową potencjalnego klienta. Co kryje się za tym pojęciem? Co można zrobić, by zwiększyć swe szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku o kredyt?

Czym jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa to nic innego, jak ocena tego, czy potencjalny klient banku ma szansę na bieżąco spłacać poszczególne raty kredytu. Jak bank to sprawdza? Przede wszystkim poprzez ustalenie, ile potencjalny kredytobiorca zarabia oraz jakie wydatki musi ponosić każdego miesiąca. Każdy, kto chce brać kredyt w banku, musi zatem przygotować się na pytania o to, ile wydaje na utrzymanie mieszkania i samochodu, czy płaci alimenty oraz czy spłaca inny kredyt lub raty za większe zakupy. Dzięki temu pracownicy banku mogą ustalić, ile pieniędzy każdego miesiąca pozostaje w domowym budżecie potencjalnego klienta i ustalić, czy kwota ta będzie wystarczająca, by mógł o bez problemów spłacać kolejne raty.

Inne czynniki

Na pozytywną ocenę wpływa jeszcze kilka innych czynników. Wiadomo, że banki chętniej udzielają kredytów małżeństwom oraz tym osobom, które posiadają wyższe wykształcenie, wiadomo też, że wielkim walorem są regularnie dochody oraz dobra historia kredytowa. Warto zatem zadbać o to, by móc pochwalić się spłacanymi na czas pożyczkami oraz ratami, warto też zadbać o stałą pracę z regularną wypłatą. Wszystko to zwiększy szansę na uzyskanie kredytu – tak ważnego dla tych, którzy starają się spełnić swe marzenia o własnym samochodzie, mieszkaniu lub nowym sprzęcie AGD.

saminwestuj.pl

Redakcja BlogMobility

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.