Czy warto stosować podatek liniowy?

W Polsce istnieje kilka form opodatkowania. Ludzie często zastanawiają się, czym jest podatek liniowy. Jest to często stosowana forma opodatkowania działalności gospodarczej. Warto dowiedzieć się, na czym polega podatek liniowy.

Podatek liniowy co to?

Okazuje się, że działalność gospodarcza może być opodatkowana także w postaci podatku liniowego. Warto zaznaczyć, że jego zastosowanie może przynieść bardzo dużo korzyści. Jednakże trzeba pamiętać, że nie dla każdej osoby jest to dobry wybór. Należy nadmienić, że stawka podatku liniowego wynosi zawsze 19 procent – dochody przedsiębiorstwa nie wpływają na jego wielkość. Dlatego podatek liniowy różnie się od podatku płaconego na zasadach ogólnych. W przypadku, kiedy przedsiębiorca rozlicza się według tak zwanej skali podatkowej, stawka podatku wynosi zawsze 12 procent bądź 32 – wysokość zależy od osiąganych dochodów. Każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć, że podatek liniowy jest opłacalny w przypadku, gdy uzyskiwane są duże dochody. Dlatego wiadome jest to, że z takowej formy opodatkowania mogą skorzystać jedynie podmioty, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą. W Naszym kraju bardzo dużo firm korzysta z podatku liniowego. Nie jest on wysoki, zwłaszcza w odniesieniu do południowych krajów Europy.

Przeczytaj też jak zarobić duże pieniądze

podatek liniowy co to

Czy warto korzystać z podatku liniowego?

Wiele osób zastanawia się, czy podatek liniowy jest opłacalny. Specjaliści często zalecają jego stosowanie, zwłaszcza w przypadku, kiedy roczny dochód nie jest niższy niż 180-200 tysięcy złotych. Wtedy najlepiej zastosować podatek liniowy, który może przynieść bardzo dużo korzyści dla firmy. Oprócz tego coraz to więcej osób zaleca go w sytuacji, gdy przedsiębiorca nie dokonuje rozliczenia dochodu ze współmałżonkiem bądź wtedy, kiedy samotnie wychowuje dziecko. Jest tak, ponieważ w związku z podatkiem liniowym, nie przysługuje prawo do odliczania ulg z takowych tytułów.

Warto też wiedzieć, że specjaliści polecają podatek liniowy w przypadku, gdy przedsiębiorca nie korzysta z ulgi na dzieci bądź ulgi na Internet. Wiąże się to z tym, że te ulgi są przeznaczone jedynie dla skali podatkowej. Wiele osób zastanawia się również, czy podatek ten nie jest dla wszystkich. Okazuje się, że jednym z bazowych warunków skorzystania z podatku liniowego jest nieświadczenie usług na rzecz byłego bądź obecnego pracodawcy, co jest bardzo istotne. Trzeba też wiedzieć, że dotyczy to usług o takim samym charakterze, co praca, którą dana osoba wykonywała bądź dalej wykonuje w czasie pracy na etacie.

W Polsce można liczyć na usługi doradców podatkowych. To oni pomagają wielu firmom w podjęciu najlepszej opcji opodatkowania. Specjaliści zawsze doradzą, czy właśnie ten podatek jest najlepszym rozwiązaniem dla danej firmy. Często jest tak sytuacja, że właściciele firm nie wiedzą, jaka forma opodatkowania jest najlepsza. Dlatego bardzo popularne jest korzystanie z przedsiębiorstw zajmujących się doradztwem podatkowym. Wszystko przez skomplikowane przepisy prawne, które często utrudniają pracę przedsiębiorstwa.

Sprawdź również https://blogmobility.pl/zalana-klawiatura-w-laptopie/

Redakcja BlogMobility