Czy warto zakupić pojazd na niemieckiej autogiełdzie?

Zakup samochodu to poważna decyzja. Priorytetem jest to, aby był on niezawodny, a także w pełni dopasowany do naszych potrzeb. Nie każdy może pozwolić sobie na zakup pojazdu z salonu. Doskonałą alternatywą wydaje się więc niemiecka autogiełda, gdzie można znaleźć ogromną ilość pojazdów godnych zainteresowania. Należy jednak podejść do tematu racjonalnie. Nie każdy sprzedawca jest uczciwy, a więc musimy uważać.

Samodzielny zakup samochodu

Auto giełda niemiecka to świetna opcja, jeśli chcemy zaoszczędzić sporą ilość gotówki. Warto wiedzieć, że spora ilość samochodów trafiających do polskich komisów pochodzi właśnie z Niemiec. Oczywiście są one sprzedawane o wiele drożej (od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych). Właśnie dlatego sprowadzenie auta na własną rękę wydaje się być najrozsądniejszą decyzją. Osoby, które nie znają się na samochodach powinny mieć świadomość, że wybór pojazdu nie jest łatwym zadaniem. Im mniejsza jest nasza wiedza, tym większe prawdopodobieństwo nieudanego zakupu. Nie zapominajmy również o urządzeniach, które pomogą nam zweryfikować rzeczywisty stan pojazdu. Mowa tutaj o m.in. mierniku lakieru, dzięki któremu sprawdzimy, czy auto nie przebyło w przeszłości wypadku.
Musimy uważać na handlarzy, którzy będą chcieli nas naciągnąć. Niestety wszędzie znajdują się sprzedawcy, którzy wykorzystują brak doświadczenia kupującego. 

Pomoc profesjonalistów

Jeśli samodzielny zakup jest dla nas problemem, to zdecydujmy się na pomoc profesjonalistów. Jest to najlepsza opcja w przypadku, gdy obawiamy się oszustwa. Oczywiście takie usługi są dodatkowo płatne, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że możemy sporo zyskać. Podróż zazwyczaj organizowana jest przez fachowców, dzięki czemu nie musimy martwić się o pojazd, lawetę, czy też drogę. Dodatkowym plusem jest to, że są to osoby, które doskonale wiedzą, jak wygląda proces zakupu auta w Niemczech. Nie musimy również martwić się o barierę językową – wiele osób nie zna języka niemieckiego, co utrudnia komunikację ze sprzedawcą. W tym przypadku unikniemy tego typu problemów. Osoby, które specjalizują się w doradztwie posiadają niezbędne akcesoria. Interesujący nas pojazd zostanie więc kompleksowo sprawdzony. 

Sprowadzenie auta do Polski

Auto sprowadzane do Polski musi spełniać konkretne wymogi. W przypadku zakupu od handlarza samochody są zwykle przygotowane do wywozu. Znacznie skraca to proces zakupu. Nie musimy również dopełniać formalności. Nieco inaczej jest w przypadku zakupu od osoby prywatnej – w tym przypadku zwykle musimy zwykle wyrejestrować auto w niemieckim urzędzie. 
Zakupiony pojazd może zostać sprowadzony na lawecie. Jeśli chcemy odjechać samochodem do Polski, to musimy pamiętać o tablicach wywozowych. To dzięki nim pojazd może zostać dopuszczony do ruchu drogowego. Do wyboru mamy tablice czerwone oraz żółte – różnią się one m.in. datą ważności. Po przyjeździe do kraju czekają na nas pozostałe formalności, czyli m.in. przetłumaczenie dokumentów, zarejestrowanie pojazdu, wykonanie przeglądu technicznego.

Redakcja BlogMobility