Czym są lemiesze do pługa? Wszystko, co warto o nich wiedzieć

Lemiesz pługa to najbardziej używany i obciążony element osprzętu tego urządzenia. Niestety lemiesz na co dzień muszą mierzyć się z takimi przeszkodami na swej drodze, jak nierówny grunt czy kamienie. Niektóre lemiesze mogą się wówczas zepsuć, a pług nie będzie mógł być dalej używany. Jednakże porządne urządzenie nie zepsuje się nawet po napotkaniu takiej przeszkody. Co jeszcze warto wiedzieć o lemieszach do pługa? 

Rodzaje lemieszy do pługów

Wyróżniamy cztery główne rodzaje lemieszy. Tak więc w sklepach z asortymentem rolniczym i częściami do maszyn znajdziemy lemiesz trapezowy (tradycyjny europejski), dziobowy (na wzór amerykański), z dłutem lub ze ścianką polową. Każdy z tych lemieszy pasuje do innych warunków na polu i może być używany w innych warunkach, do różnych zadań. Zatem osprzęt musi być starannie dobrany. bowiem niedopasowany do gleby, po której musi się poruszać, może spowodować szybkie zużycie maszyny. 

Lemiesze do pługa 

Lemiesze do pługa są wykonywane na dwa sposoby. Możemy wybrać lemiesz odlany ze stali, która jest odporna na ścieranie albo lemiesz kuty. Bardzo popularnym osprzętem jest ten wykonany ze stali węglowo manganowej. Ewentualnie ze stali pancernej. Drugi z wymienionych pancernych budulców ma trzy warstwy. Dzięki temu, taki lemiesz, który posiada dwie zewnętrzne warstwy i jedną wewnętrzną nie ściera się tak łatwo. Jednym z najważniejszych elementów lemiesza jest dziób, który powinien być wykonany z solidnego materiału i być wytrzymały. 

Lemiesz do pługa: Czy istnieje maszyna wykonana ze stali szynowej?

Lemiesze wykonane z tego materiału, czyli stali szynowej, zaczęto produkować pod koniec lat 90. Co prawda wówczas wyglądały one nieco inaczej, jednak lemiesze stalowe są niemniej popularne niż wtedy. Bowiem nazwa stal szynowa jest znacząca. Ten materiał zatem wytrzymuje ciężar pociągu, zatem pomyślmy, jak wytrzymałe są lemiesze z takiej stali. Szyna zbudowana jest z trzech części. Mianowicie składa się z stopy, główki oraz średnika. Właśnie ze stopy zostaje wykonany lemiesz do pługa, który powstaje na skutek obróbki w niebywale wysokiej temperaturze i kucia. Takie lemiesze okazują się najlepsze do miękkich prac na lekkiej glebie. Dlatego też jest polecana właśnie do bardziej przystępnych terenów, aby się nie zniszczyły.

Jak należy dbać o części do pługa?

Jak wszystkie części do maszyn, elementy do pługa muszą być starannie konserwowane. Dbając o części, przedłużamy ich żywotność i spowalniamy zużycie się ich. Najważniejsza jest czystość. Części muszą być odpowiednio zawsze wyczyszczone, aby były tak samo wydajne jak zawsze. Dlatego też należy systematycznie czyścić owe elementy przeznaczonymi do tego detergentami oraz urządzeniami.

Wiemy już, czym są lemiesze. Zapamiętajmy, iż to najważniejsza część osprzętu do pługa. Zatem powinniśmy kupować lemiesz tylko w sprawdzonym sklepie. Sklep www.aldomarket.pl posiada szeroki asortyment części do maszyn, zatem z pewnością znajdziemy idealny osprzęt oraz lemiesze do naszego gospodarstwa. Najważniejsze jest, żeby wybrać taki lemiesz, który będzie pasować do gleby na naszej roli oraz do naszego pługa. Wówczas części nie zużyją się szybko, starannie zadbane posłużą nam przez lata pracy, która będzie zdecydowanie bardziej wydajna niż gdybyśmy mieli używać za mało wytrzymałego lemiesza. Warto zapytać o doradzenie, jaki lemiesz będzie pasować do pługu, który posiadamy w sklepie lub na chacie z doradcą. Wtedy będziemy mieć pewność, że zakupiliśmy porządny i efektywny, solidny sprzęt.

Redakcja BlogMobility