Wady dedykowanego oprogramowania z software house

W sieci można znaleźć wiele zalet aplikacji dedykowanych produkowanych przez firmy programistyczne. Jednak aplikacje przygotowywane w ten sposób mają także swoje wady. 

Oto krótki przewodnik dla tych, którzy chcą poznać także drugą – gorszą stronę współpracy z software house. Zapraszamy do lektury. 

Czas przygotowania aplikacji 

Tworzenie niestandardowego oprogramowania może być czasochłonne. Ponieważ oprogramowanie zostanie utworzone od podstaw i wymaga dokładnego poznania potrzeb klienta jego produkcja, testowanie i wdrożenie jest zdecydowanie dłuższe niż wdrożenie oprogramowania gotowego.

Ryzyko niekompetencji software house

Ponieważ niestandardowe oprogramowanie nie jest ustandaryzowane. Ciężar utrzymania i wprowadzania zmian w oprogramowaniu jest przerzucony całkowicie na software house. W związku z tym istnieje ryzyko, że kwalifikacje partnera technologicznego będą niewystarczające, aby podołać przyszłym wyzwaniom i spełniać przyszłe potrzeby.

Możliwe jest także to, że software house w ogóle zniknie z rynku. Jeżeli nie były zbudowane odpowiednie zabezpieczenia, jest to dla firmy prawdziwy problem. Trudno bowiem zmieniać partnerów i oczekiwać w pracy nad jednym produktem. 

Wyższe inwestycje na początkowym etapie . 

Jest rzeczą oczywistą, że zarówno indywidualne podejście, jak i wiedza specjalistyczna mają swoją cenę. Dlatego nakłady inwestycyjne na w przypadku aplikacji dedykowanych są zdecydowanie wyższe niż w przypadku zakupu gotowych produktów.

Można to porównać do szycia garniturów na miarę. Otrzymuje się bardziej dopasowany produkt spełniający indywidualne potrzeby i oczekiwania, ale jego cena jest wyższa. Identycznie jest w przypadku korzystania z oferty software house

Zalet więcej niż wad

Analiza liczby zalet i wad jasno pokazuje, że tych pierwszych jest zdecydowanie więcej. Aplikacje przygotowane we współpracy z software house pozwalają na osiągnięcie istotnej przewagi technologicznej, co na dzisiejszym rynku jest niezmiernie ważne. Zwiększają poziom innowacyjnośc przedsiębiorstwa i pozwalają odróżnić od konkurencji. Wre4szcie pozwalają na budowanie przewag w obszarze procesów sprzedaży i obsługi posprzedażowej, co powoduje wzrost lojalności klientów.

Dlaczego zatem piszemy o wadach? Otóż są one dosyć istotne. Cena może być czynnikiem, który wykluczy współpracę z firmą programistyczną. Wydłużony czas może spowodować późniejsze wejście na rynek i niewykorzystanie specyficznej sytuacji. Natomiast materializujące się ryzyko niekompetencji partnera technologicznego jest zagrożeniem dla przyszłego funkcjonowania firmy.

Wady te są tak istotne, że coraz więcej firm decyduje się na inne rozwiązania w obszarze oprogramowania, np:

  • budują własne działy IT,
  • korzystają z oprogramowania “pudełkowego”,
  • korzystają z platform “low-code”.

Nie ulega jednak wątpliwości, że w przypadku podjęcia działań minimalizujących ryzyka i posiadaniu potrzebnego budżetu współpraca z software house jest dla firmy źródłem największych korzyści. Dlatego mimo wad warto rozważać to rozwiązanie.

Redakcja BlogMobility

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *