Niezbędnik majsterkowicza – czego nie może w nim zabraknąć?

Bez względu na stopień zaawansowania w majsterkowaniu istnieje wiele przedmiotów, bez których żaden szanujący się hobbysta zwyczajnie nie może się obejść. Warto mieć je w swoim przydomowym warsztacie, bo nigdy nie wiadomo, kiedy okażą się niezbędne. Zobacz najbardziej przydatne przedmioty, w które powinien zostać wyposażony Twój warsztat.

Top of the top wśród narzędzi

Do podstawowego zestawu majsterkowicza-hobbysty należy szereg rzeczy, które zawsze powinien mieć pod ręką. Choć to najczęściej nieskomplikowane przedmioty, okażą się przydatne podczas niejednej awarii. Jakiekolwiek działania renowacyjne czy naprawcze powinny być rozpoczęte od przeprowadzenia dokładnych pomiarów. Żaden obraz nie zawiśnie prosto, a konstrukcja nie będzie wystarczająco stabilna, bez użycia miary, taśmy mierniczej czy poziomicy. Majsterkowicz z zacięciem stolarskim nie obejdzie się też bez kątownika, za pomocą którego przygotuje elementy drewnianej konstrukcji. Przy pracach związanych z hydrauliką pomocna okaże się suwmiarka, dzięki której możliwe będzie zweryfikowanie średnicy montowanych rurek. Warto w swojej kolekcji mieć także próbnik napięcia, który pomoże zdiagnozować czy w sprawdzanym elemencie jest napięcie elektryczne, np. czy bezpiecznik w samochodzie nie jest uszkodzony.

Sprzymierzeńcami domowych napraw są także narzędzia do majsterkowania takie jak młotki, obcęgi, czy wkrętaki. Te ostatnie okazują się szczególnie przydatne, kiedy zajdzie potrzeba dokręcenia poluzowanej śrubki w szafce lub gdy konieczna będzie wymiana baterii w dziecięcej zabawce. Każdy pasjonat drobnych prac zadba także o komplet kluczy oczkowych lub płaskich o różnym rozstawie. Sprawdzą się podczas montażu konstrukcji stalowych lub aluminiowych, ale dobrze jest je mieć choćby w trakcie zakupu nowej pralki – przy ich użyciu możliwy będzie demontaż śrub zabezpieczających bęben urządzenia podczas transportu.

Narzędzia dla profesjonalistów

Pomiary i proste naprawy to jedno, natomiast oddawanie się pasji konstruowania czy budowania to całkiem odmienna kwestia. Osoby, dla których renowacji mebla czy budowa ogrodowej altany nie stanowi problemu, wybiorą profesjonalne narzędzia do majsterkowania. Ich zasoby z pewnością wzbogaci specjalistyczna wiertarka i podręczna wkrętarka. Aby móc sprawnie spajać metalowe elementy sięgną również po lutownicę. Samodzielnie wykonywany remont nie może się odbyć bez udziału piły, czy wyrzynarki. Hobby polegające na odnawianiu przedmiotów, które lata świetności mają już dawno za sobą, może wymagać zastosowania szlifierki, ale w podręcznej skrzynce narzędziowej nie powinno też zabraknąć szczotki drucianej do oczyszczania części z rdzy czy osadów.

Wspaniale jest mieć w domu pasjonata majsterkowania. Jeszcze lepiej, że wybór prezentu dla niego nigdy nie stanowi większego problemu, bo – jak wiadomo – dobrych narzędzi nigdy za wiele.

Redakcja BlogMobility

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.