Wiele osób zadaje sobie pytanie: jakie konto bankowe wybrać? Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej oraz zapoznać z najważniejszymi kwestiami wyboru konta bankowego.
Określenie potrzeb
Przed wyborem konkretnego konta bankowego należy przede wszystkim określić swoje potrzeby. Dzięki temu łatwiejsze będzie wybranie konkretnego produktu bankowego. W obecnych czasach w ofercie banków można znaleźć dość zróżnicowane rodzaje kont bankowych, które różnią się między sobą specyfiką, ale także wysokością ponoszonych opłat.
Oprocentowanie rachunku bankowego
Niektóre rachunki bankowe, które są dostępne w ofercie banków, są oprocentowane. Oznacza to, że możliwe jest regularne pomnażanie oszczędności zgromadzonych na danym typie rachunków. Kapitalizacja najczęściej następuje co miesiąc, jeśli występuje w wariancie miesięcznym. W przypadku tradycyjnego konta bankowego oprocentowanie jest jedynie dodatkiem, które nie utrudnia korzystania z konta i nie wymaga ponoszenia za nie dodatkowych opłat. Dlatego wybór konta z oprocentowaniem na pewno będzie korzystną opcją dla każdego.
Prowadzenie konta
Podczas wyboru najlepszego dla siebie konta bankowego powinno się również sprawdzić tabelę opłat i prowizji, która jest dostępna w banku. Niektóre banku pobierają opłaty za otwarcie oraz prowadzenie konta. Opłaty te mogą mieć różną wysokość i zazwyczaj są wyższe w ofercie dla osób prowadzących swoją działalność gospodarczą. Najczęściej opłaty za konta wynoszą od pięciu do ośmiu złotych miesięcznie, jednak użytkownik może być z nich zwolniony, jeśli zapewni odpowiednie wpływy na konto lub wykona określoną ilość transakcji.
Przelewy bankowe
Kolejną istotną kwestią podczas wyboru rachunku bankowego są oczywiście koszty realizowanych przelewów bankowych, które zazwyczaj są głównym elementem korzystania z konta bankowego. Większość banków oferuje swoim klientom darmowe przelewy bankowe, jednak zdarzają się wyjątki. Dlatego warto zapoznać się z tabelą opłat oraz prowizji konkretnego banku, a także sprawdzić, jak kształtują się w nim opłaty za przelewy bankowe.
Karta debetowa
Zazwyczaj klient po otworzeniu konta bankowego otrzymuje do niego specjalną kartę. Dzięki niej możliwe jest wykonywanie transakcji w sklepach stacjonarnych oraz internetowych. Niektóre banki decydują się na pobieranie opłat za kartę debetową w różnej wysokości. Jednak bardzo często można być zwolnionym z tego rodzaju opłat pod pewnymi warunkami. Wśród nich można wskazać między innymi konieczność wykonania określonej liczby transakcji daną kartą w bieżącym miesiącu. Wtedy jest darmowa.
Wypłaty z bankomatu
Podczas korzystania z konta bankowego może pojawić się konieczność wypłacenia gotówki z bankomatu. Za tego rodzaju działania również mogą być przez bank pobierane opłaty, dlatego warto wcześniej sprawdzić te kwestie. Najczęściej bank oferuje darmowe wypłaty z bankomatów konkretnego banku. W przypadku dokonywania wypłat z bankomatów obcych pobierana jest prowizja w postaci części kwoty zrealizowanej transakcji. DOwiedz się więcej na pozyczkibezbikkrd.pl.
Płatności mobilne
W obecnych czasach bardzo popularne stały się płatności mobilne, a więc warto sprawdzić, czy wybrany bank udostępnia taką opcję przed podjęciem decyzji o założeniu w nim konta. Dzięki płatnościom mobilnym nie trzeba mieć zawsze przy sobie karty debetowej i płatności można dokonywać na przykład telefonem komórkowym, jeśli jest dostępna taka opcja. Popularne stały się także przelewy blik, które są realizowane bardzo szybko i sprawnie. Stanowią aktualnie doskonałą alternatywę dla przelewów tradycyjnych.