Jak wybrać pierwsze auto?

Pierwsze auto w życiu każdego człowieka to ważne wydarzenie. Zakup wiąże się z wieloma czynnikami. Jakie pierwsze auto będzie najlepszą opcją? 

Nowy etap

Zdobycie prawo jazdy to dopiero początek przygody z samochodami dla każdego młodego człowieka. Większość młodych osób nie posiada dużej ilości gotówki, dlatego szuka auta oszczędnego i niedrogiego. Czym powinien się kierować nabywca pierwszego auta podczas zakupu? Na co szczególnie zwrócić uwagę?

Silnik i paliwo

Młody człowiek zazwyczaj nie posiada dużego budżetu, dlatego ma ograniczone możliwości wyboru dobrego auta. Początkujący kierowca powinien postawić na spokojną jazdę, dlatego silnik nie wymaga dużej pojemności i ogromnej mocy.
Na początku dobrym rozwiązaniem będzie silnik benzynowy o niskiej pojemności, które nie podwyższą kosztów związanych ze składką ubezpieczeniową. Można także przemyśleć kupno auta na gaz, gdzie cena paliwa jest dosyć niska. 
Silniki wysokoprężne raczej nadają się dla kierowców długodystansowych, jednak nie dla początkującego kierowcy.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Wybierając pierwsze auto, kierujmy się także kwestią bezpieczeństwa. Nie posiadając długoletniego doświadczenia w prowadzeniu auta, trzeba zwrócić uwagę na bezpieczeństwo własne, ale także innych osób uczestniczących w ruchu drogowym.
Samochód powinien być niezawodny i dokładnie sprawdzony pod kątem jakichkolwiek awarii. Zwróćmy zatem uwagę na jakość parametrów i mechanizmów, które wpływają na bezpieczeństwo podczas jazdy. Chodzi tu o silnik, układ hamulcowy, układ kierowniczy, układ silnikowy. Trzeba także dobrać opony do danej pory roku.

Zaspokojenie potrzeb

Wybór auta wiąże się także z zaspokojeniem potrzeb kierowcy. Pierwsze auto nie musi być luksusowe, powinno raczej być komfortowe i zapewniające bezpieczeństwo. Zrezygnujmy z drogich dodatków i dużego silnika, gdyż początkujący kierowca raczej nie musi posiadać tego typu udogodnień.

Cena 

Samochody z salonu są o wiele droższe niż używane – o tym każdy z nas wie. Poszukajmy zatem aut na giełdzie lub w Internecie, a na początek może uda się dostać w spadku po kimś z rodziny auto? Wtedy znacznie zaoszczędzimy koszty. Nie kupujmy auta podejrzanie taniego – wtedy coś jest nie tak z ofertą sprzedażową.

Pojazd w dobrym stanie

Sprzedawcy zawsze będą twierdzić, że dane auto jest najlepsze i bezawaryjne. Wciskają zatem młodym osobom tanie i nieciekawe auta, wykorzystując ich niewiedzę. Przy zakupie warto pomyśleć o tym, aby zabrać ze sobą sprawdzonego mechanika lub kogoś z rodziny, kto zna się na kwestiach związanych z autem. Samemu możemy bowiem wpakować się w kłopoty i wybrać auto, które po jakimś czasie przestanie działać tak, jak powinno. 

Jak wybrać model?

Modeli aut jest wiele i ich wybór zależy od oczekiwań kierowcy. Dla początkujących sprawdzą się marki tj. Citroen, Volkswagen Golf, Opel Corsa, Toyota Yaris, Fiat Punto. Dużą popularnością cieszą się małe auta, które łatwo zaparkować, jak np. Fiat 500 lub Mini Cooper. Mierzmy siły na zamiary i poszukajmy rozwiązania, które będzie dla nas najbardziej korzystne.

Redakcja BlogMobility