Czy warto inwestować w stare samochody?

Skuteczne inwestowanie wolnych środków wymaga wiedzy i wybrania odpowiedniego instrumentu finansowego. Lokaty nie są dziś dobrym rozwiązaniem z uwagi na niskie oprocentowanie oferowane przez banki. Wiele osób planuje zakup nieruchomości, z których można czerpać zyski. Wymaga to jednak posiadania większych środków. Dysponując ograniczonym budżetem, można zainwestować w stare klasyczne samochody.

Dynamiczny rozwój motoryzacji

Świat motoryzacji zmienia się bardzo szybko. Wiele aut dziś dostępnych wkrótce przestanie istnieć. Poza granicami naszego kraju rynek zabytkowych aut jest coraz większy, a wiele motoryzacyjnych klasyków jest traktowanych jak produkty luksusowe. Niektóre samochody przedstawiają wartość na tyle dużą, że warto je odrestaurować i sprzedać ze znacznym zyskiem. Dlatego może być to inwestycja o wysokiej stopie zwrotu możliwej do osiągnięcia w stosunkowo krótkim czasie.

Profesjonalne zaplecze techniczne

Inwestowanie w klasyczne auto jest związane z koniecznością zapewnienia profesjonalnego serwisu, który będzie w stanie dostarczyć trudno dostępne części zamienne. Ponadto potrzebne jest zaplecze techniczne, a więc urządzenia i narzędzia pozwalające na naprawę podzespołów, które nie są spotykane w nowoczesnych samochodach. Stosowane technologie mogą różnić się od bieżących trendów. Będzie to dotyczyć zarówno zabezpieczenia części przed zużyciem, jak i wypełniania ubytków oraz lakierowania nadwozia.

Import samochodu z zagranicy

Wielu miłośników motoryzacji zastanawia się, jak sprowadzić stare auto z zagranicy. Formalności związane z importem są dość skomplikowane i są związane, między innymi, z tłumaczeniem przez tłumacza przysięgłego treści dokumentów pojazdu oraz zgłoszeniem samochodu do urzędu celnego.

Auto zabytkowe w Polsce to pojazd starszy niż 25 lat, który nie jest produkowany od 15 lat i składa się z przynajmniej 75% oryginalnych części. Kryteria te są jednak różne w innych krajach, dlatego sprowadzając auto z zagranicy, należy zapoznać się z przepisami obowiązującymi w kraju, w którym auto jest aktualnie zarejestrowane.

Dobrą informacją jest fakt, że import samochodu z zagranicy spoza obszaru Unii Europejskiej nie wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty za cło i akcyzę. Dodatkowo obniżoną stawkę ma podatek VAT i wynosi tylko 8%. Pozwala to znacznie ograniczyć koszty sprowadzania auta zabytkowego do Polski.

Popularne marki aut zabytkowych

Podczas wyboru samochodu do inwestycji warto zastanowić się nad zakupem modelu jednej z marek, której już nie ma na rynku. Przykładem może być Saab, który kilka lat temu zniknął ze świata motoryzacji. Mimo to nadal można kupić części zamienne do aut tej marki bez większych trudności.

Inne popularne pojazdy to Mercedes W124 oraz W126. Są łatwe do naprawy, dlatego można je remontować bez specjalistycznej wiedzy i przy ograniczonych środkach finansowych. Jednocześnie modele te mają wiele cech wspólnych z legendarnym modelem W123 i gwarantują wzrost wartości z każdym rokiem.

Inwestycja i spełnienie marzeń

Rynek samochodów klasycznych wciąż się powiększa. Auto zabytkowe można remontować samodzielnie lub zlecić to serwisowi zajmującemu się przywracaniem starych pojazdów do pełnej sprawności. W ten sposób możliwe jest nie tylko odzyskanie ceny zakupu, ale wypracowanie zysku, który może wynieść nawet kilkadziesiąt procent pierwotnej ceny pojazdu. Dotyczy to nie tylko zagranicznych marek, ale coraz częściej także polskich klasyków z okresu PRL. Dlatego inwestowanie w auto zabytkowe to znakomity sposób na zarobek, który można już uzyskać w ciągu kilkunastu miesięcy od zakupu. Przy okazji jest to sposób na spełnienie marzeń z dzieciństwa lub lat młodości.

Redakcja BlogMobility