Współczesne budownictwo. pomimo postępu technicznego, wykorzystuje wiele technik, znanych od stuleci. Jedną z nich są niewątpliwie gwoździe, których korzenie sięgają starożytności. Obecnie są one w dalszym ciągu używane podczas wznoszenia konstrukcji na całym praktycznie świecie. Zmienia się jednak ich forma i sposób użycia – coraz częściej spotykane są gwoździe do gwoździarki. Co stoi za sukcesem tego rozwiązania?
Gwoździe do gwoździarki – co warto o nich wiedzieć?
Na współczesnych placach budowy coraz większe znaczenie ma wydajność i efektywność działań. Łączenie elementów w sposób szybki i bezproblemowy jest więc obecnie koniecznością, tak ze względów technologicznych, jak i biznesowych. Odpowiednie efekty można w wielu wypadkach uzyskać, stosując specjalistyczne gwoździe do gwoździarek, zasilające różne typy tych urządzeń.
Na budowach spotykamy najczęściej gwoździarki pneumatyczne, gazowe i elektryczne (zwykle zasilane z akumulatorów), różniące się źródłem energii, użytej do wykonania pracy. Pomimo tych różnic konstrukcyjnych, urządzenia te mają podobny mechanizm działania, zbliżony nieco do pistoletu; zamiast naboi używane są oczywiście gwoździe do gwoździarki danego typu. Analogii z bronią palną jest więcej – gwoździe do takich urządzeń sprzedawane są bowiem najczęściej w formie taśm lub magazynków bębnowych.
Gwoździe do gwoździarki – zalety rozwiązania
Gwoździe do gwoździarki zapewniaj znacznie wyższe tempo przeprowadzanych prac niż tradycyjne rozwiązania. Możliwe jest ich wbijanie z dużą siłą na właściwą głębokość, ustaloną z góry i powtarzalną przy każdym kolejnym elemencie. Dzięki temu znacząco zmniejsza się czas, potrzebny na wykonanie prac dekarskich, stolarskich lub budowlanych – w tych bowiem branżach sprzęt ten najczęściej znajduje zastosowanie.
Użycie gwoździ do gwoździarki wymaga również znacznie mniejszej siły fizycznej niż w przypadku tradycyjnego młotka – w związku z tym użycie tego profesjonalnego sprzętu pomaga w codziennej, trudnej pracy na budowie. Jednocześnie, ze względu na możliwość szybkiego przeprowadzania robót budowlanych przy ich użyciu, gwoździe do gwoździarki eliminują konieczność zatrudniania licznych ekip budowlanych – prace są przez to znacznie tańsze dla klienta oraz bardziej opłacalne dla wykonującego je przedsiębiorcy.
Nie wolno również zapominać o aspektach, związanych z bezpieczeństwem. Gwoździarki trzymane są w czasie wykonywania prac jedynie jedną ręką, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie dodatkowego uchwytu przy pomocy drugiej kończyny; jest to niezwykle istotne na przykład w przypadku prac dekarskich na wysokościach.