Wzmacniacz stereo i jego znaczenie dla pracy systemu audio

Inwestycja w zestaw stereo do mieszkania to dla wielu poprawa komfortu oglądania filmów lub słuchania muzyki. Ciężko wyobrazić sobie przyjemność z tych dwóch czynności, gdy stare głośniki pozostawiają wiele do życzenia pod względem jakości dźwięku, co również przełoży się na problemy z odbiorem poszczególnych scen. Niestety, będzie mieć to bardzo negatywny wpływ na odbiór całości twórczości. Warto więc zadbać o zastosowanie wysokiej klasy komponentów, które zagwarantują satysfakcję z eksploatacji.

Załóżmy hipotetycznie, że masz już wybrane kolumny. Pozostaje jeszcze inwestycja w taki element wyposażenia jak wzmacniacz stereo. Czy jest on równie istotny, co głośniki? Jeśli tak, to jak dopasować go do zestawu, by oferował zadowolenie? Spieszymy z odpowiedziami na wszystkie pytania, które mogą zainteresować naszych czytelników. Dzięki temu nie będziecie zastanawiać się więcej, jaki model wybrać.

Dobór odpowiedniego wzmacniacza to podstawa

Kupując kolumny stereo, musisz dopasować do nich wzmacniacz stereo. Oczywiście może mieć on więcej kanałów, lecz należy pamiętać, że moc podawana przez producentów i dystrybutorów, to moc łączna, którą należy podzielić na ilość kanałów. Oznacza to, że jeśli mamy wzmacniacz stereo o mocy 140W, oferuje on 70W na kanał. Czy mają kolumny 140W, koniecznie trzeba posiadać wzmacniacz 140W? Teoretycznie nie, lecz należy pamiętać, że eksploatując urządzenie na granicy swojej możliwości, może to destrukcyjnie wpłynąć na jego konstrukcję. Lepiej więc zadbać o to, by wzmacniacz był dopasowany do kolumn pod względem mocy i czasem warto sięgnąć po zestaw nieco mocniejszy, niż tego potrzebujemy. Dlaczego? Ponieważ nie powinno się przekraczać 80% mocy podczas użytkowania.

Moc to jednak nie wszystko. Kolumny i wzmacniacz stereo należy dobrać również pod względem oporności i pozostałych parametrów. Na szczęście pod ręką masz wszystkie niezbędne informacje, dlatego wystarczy porównać ze sobą obydwa produkty lub zainwestować w tak zwany zestaw producencki.

Wysoka jakość podzespołów – czystość dźwięków i wytrzymałość

Renomowani producenci wyposażenia dbają o to, by ich konstrukcje gwarantowały wysoki poziom niezawodności. Tworzą więc układy oparte na wysokogatunkowych podzespołach, które mają ogromne znaczenie dla pracy samego urządzenia. Oczywiście taki wzmacniacz stereo będzie droższy niż tańszy zamiennik, lecz bez problemu poradzi sobie on z wieloletnią eksploatacją. Czasem dokładając 200-300 złotych do zakupu, otrzymujesz dodatkowe 4-5 lat bezawaryjności.

Redakcja BlogMobility