Jak wygląda zakup samochodu w Niemczech?

Komisy samochodowe w Niemczech cieszą się ogromną popularnością. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na zakup auta właśnie tam. Osoby, które chcą zaoszczędzić mogą zrezygnować z pomocy pośrednika. Trzeba jednak liczyć się z tym, że wszelkie formalności spadają na nasze barki. Osoby niedoświadczone mogą mieć z tym problem. Właśnie dlatego warto wcześniej zapoznać się z obowiązkami, jakie będą na nas czekać podczas zakupu pojazdu.

Zakup w komisie czy od osoby prywatnej?


Przed powyższym dylematem staje wiele osób. Odpowiedź nie jest oczywista. Możemy znaleźć auto w internecie, a następnie umówić się na spotkanie z osobą prywatną. Trzeba jednak liczyć się z tym, że może ono nie spełniać naszych oczekiwań. W tym przypadku nie mamy już alternatywy. W niemieckich komisach samochodowych wybór jest ogromny, a więc istnieje większe prawdopodobieństwo dokonania zakupu. Podróż do Niemiec to dodatkowy koszt, szczególnie jeśli mieszkamy daleko od niemieckiej granicy. Właśnie dlatego warto jest się do niej odpowiednio przygotować.
Jeśli nie posiadamy dostatecznej wiedzy z dziedziny motoryzacji, to powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Lepiej nie jedźmy na oględziny sami. Sprzedawca z pewnością wykorzysta brak podstawowych wiadomości. Możemy więc przepłacić oraz kupić auto, które nie będzie spełniało naszych oczekiwań. Ponadto warto mieć przy sobie miernik lakieru – dotyczy to w szczególności osób, które nie chcą zakupić samochodu powypadkowego. Warto wiedzieć, że w Niemczech znajdziemy również komisy samochodowe prowadzone przez Polaków. To spore ułatwienie dla tych, którzy nie znają zbyt dobrze języka niemieckiego.

Wsparcie profesjonalistów


Coraz częściej można spotkać się z ofertami osób, które proponują pomoc podczas poszukiwania samochodu. Oczywiście jest to dla nas dodatkowy koszt, jednak w ten sposób możemy również zwiększyć szansę na to, że zakup będzie udany. To fachowiec sprawdzi w komisie auto, które będzie nas interesować. Należy również dodać, ze sprzedawcy inaczej postępują w przypadku osób, które mają wiedzę na temat samochodów. Są skłonni do ustępstw, czy też negocjacji ceny. Bardzo często jest tak, że płacimy za wsparcie fachowca kilkaset złotych, a na zakupie samochodu oszczędzamy kilka tysięcy. Wszystko zależy od naszych preferencji.

Formalności po zakupie auta


Jeśli zdecydujemy się na zakup samochodu musimy pamiętać o załatwieniu formalności. Auta z komisu spełniają zwykle wszelkie wymogi związane z wywozem, co jest dla nas sporym ułatwieniem. Możemy zakupić tablicę wywozową żółtą lub czerwoną. Tablice żółte krótkoterminowe są ważne 5 dni. Nie wymagają przeglądu, a ich wydanie jest tańsze. Tablice czerwone celne mają termin ważności 15 dni. Kosztują one więcej, a ponadto wymagają aktualnego badania technicznego.
W przypadku samochodu zakupionego za granicą musimy również przetłumaczyć dokumenty. Dodatkowo warto udać się na stację diagnostyczną w celu wykonania przeglądu. Często zdarzają się braki w dokumentacji, które trzeba uzupełnić.

Redakcja BlogMobility