Popularność sprowadzanych samochodów zza granicy w Polsce wciąż nie maleje. Chociaż przez długie lata do kraju były sprowadzane głównie samochody z Niemiec, to w ostatnim czasie wzrasta liczba aut z innych krajów Unii Europejskiej. Wśród nich Polacy coraz częściej wybierają samochody z Francji.
Rozwijający się rynek
Poszukiwanie używanego samochodu, w dobrym stanie technicznym oraz o niskiej cenie we Francji jest łatwiejsze aniżeli w pobliskich Niemczech. W głównej mierze wynika to z konkurencji. Niemcy, jako główne źródło używanych aut w Polsce są miejscem funkcjonowania wielu firm zajmujących się sprowadzaniem samochodów. To również na Niemczech skupiają się poszukiwania aut przez osoby indywidualne co przyczynia się do mniejszej ilości dobrych okazji.
Ten problem nie dotyczy Francji. Rynek do sprowadzania samochodów z Francji ma duży potencjał rozwoju. Dlatego też powinny się nim zainteresować przedsiębiorstwa chcące poszerzyć obszar działalności, jak i prywatni poszukiwacze samochodowych okazji. Do najpopularniejszych marek sprowadzanych z Francji należą Renault Laguna, Scenic czy też Clio, Citroen C5 oraz Peugeot 307, jak i 207.
Zwróć uwagę przed kupnem
Francuzi często nie dbają o swoje samochody, traktując je jedynie jako praktyczny środek transportu. Auta są porysowane, a duża część z nich doświadczyła mniejszej lub większej stłuczki. Kupując samochód należy też uważać na auta po leasingowe, które służyły, jako taksówki. Może się okazać, że kilkuletnie egzemplarze mogą mieć bardzo duży przebieg. W kraju często zmagającym się z powodziami należy też zwrócić uwagę, aby nie zakupić zalanego samochodu. Dlatego też przed kupnem auta powinniśmy dokładnie je sprawdzić w stacji kontroli pojazdów.
Formalności
Jeżeli zakupujemy samochód od prywatnego sprzedawcy konieczne będzie zawarcie umowy. Następnie, należy udać się wraz z właścicielem do odpowiedniej prefektury (urzędu), w którym nastąpi wyrejestrowanie samochodu. Aby móc wyjechać z kraju konieczne będzie zakupienie tablic wyjazdowych oraz odpowiedniego ubezpieczenia OC na okres 30 dni. Ponadto zakupiony samochód powinien posiadać na przedniej szybie naklejkę poświadczającą ważność ostatniego przeglądu technicznego.
Samochody z Francji, jak i innych krajów UE są rejestrowane na tych samych zasadach. Jeżeli przegląd techniczny samochodu jest ważny nie będziemy musieli wykonać dodatkowego przeglądu w Polsce. Ponadto konieczne będzie skorzystanie z usług tłumacza przysięgłego, który przełoży na język polski umowę kupna-sprzedaży lub fakturę, jeżeli kupiliśmy samochód w komisie. Następnie należy udać się do Urzędu Celnego, gdzie w zależności od pojemności silnika zostanie nałożona akcyza w wysokości 3.1% lub 18.6%.
Po zapałacie akcyzy (mamy na do 30 dni od momentu nabycia pojazdu) udajemy się do Wydziału Komunikacji. Jeżeli chcemy usprawnić proces możemy wcześniej pobrać i wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu, a następnie udać się do Wydziału Komunikacji we wcześniej ustalonym terminie. Rejestracji można też dokonać za pomocą Elektronicznej Skrzynki Podawczej Systemu Pojazd i Kierowca.