Jak dopasować kask motocyklowy do stylu jazdy?

Kask to najważniejszy element wyposażenia motocyklisty, który chroni głowę przed urazami w trakcie jazdy oraz podczas ewentualnego upadku. Żeby spełniał on swoją funkcję, musisz go dobrać odpowiednio do swojego stylu jazdy i typu maszyny, który posiadasz. W jaki sposób znaleźć taki egzemplarz? Jakimi kryteriami kierować się podczas wyboru? Podpowiadamy!

Zminimalizowanie skutków upadku to tylko jedna z wielu funkcji kasku dla motocyklisty. Odpowiednio dobrany ochroni Twoją głowę przed bolesnymi skutkami uderzania owadów, piasku czy innych elementów, które mogą oddziaływać na Ciebie podczas jazdy. Zapewnia też odpowiednie chłodzenie i zwiększa komfort jazdy. 

Kask musi być dopasowany do głowy motocyklisty

Podstawową kwestią związaną z wyborem odpowiedniego egzemplarza jest rozmiar. Kask motocyklowy musi być dokładnie dopasowany do Twojej głowy. Chodzi tu przede wszystkim o jej obwód, dlatego przed zakupem zmierz go dokładnie. Wielu producentów ma rozmiarówki znane ze sklepów z ubraniami np. od XS do XL. Przykładowo, jeżeli rozmiar L oznacza głowę mającą 59-60 centymetrów obwodu i mieścisz się w tym zakresie, to taki kask będzie dla Ciebie odpowiedni.

W jaki sposób zmierzyć rozmiar głowy? Zmierz się delikatnie nad uszami i 3 centymetry nad brwiami – właśnie tak powinna być prowadzona taśma z miarą. Pamiętaj, że kask może być na początku trochę ciasny. To normalne zjawisko. Wyściółka musi dostosować się do kształtu głowy i minie wiele kilometrów zanim to nastąpi. Zbyt ciasny kask rozpoznasz po tym, że już kilka chwil po założeniu będziesz czuł ogromny ucisk i uczucie duchoty. Natomiast jeżeli dany model wydaje się dopasowany od razu po założeniu, to w trakcie jazdy z pewnością się nie sprawdzi. Zakup za dużego kasku jest najczęstszym błędem początkujących motocyklistów. Będzie on zsuwał się z głowy, poruszał się w przód i w tył w trakcie jazdy, a w newralgicznym momencie nie zapewni Ci skutecznej ochrony. 

Dobrze dobrany kask motocyklowy poznasz po tym, że nie będzie on uciskał przy skroni. Gąbki za to powinny dość mocno nachodzić na policzki (delikatnie je zgniatając). Kask musi poruszać się w trakcie ruchów głowy. Jeżeli jesteś w stanie przejechać w nim kilka kilometrów, to znaczy, że kupiłeś odpowiedni egzemplarz. 

Jaki rodzaj kasku powinieneś wybrać?

Teraz czas na dopasowanie kasku do stylu jazdy i motocykla, który posiadasz. Dlaczego jest to istotne? W przypadku motocykli sportowych wygląd czy wygoda korzystania jest o wiele mniej istotna niż podwyższony poziom bezpieczeństwa. Z kolei dla fanów turystycznych jednośladów, komfort korzystania jest tak samo ważny jak ochrona przed urazami. 

Kaski integralne przeznaczone są dla osób, które jeżdżą szybko i dynamicznie (np. na torze) albo dopiero zaczynają przygodę z motocyklem. Kaski szczękowe nadają się dla doświadczonych motocyklistów, jeżdżących np. w dalekie trasy (ze względu na wygodę korzystania). Jeżeli jeździsz głównie po mieście lub w pobliskie miejscowości, możesz wybrać kask otwarty. Z kolei kaski crossowe to wybór dla osób podróżujących po bezdrożach.

Typ kasku możesz też dobrać do typu swojego jednośladu. Jak znaleźć kask pasujący do motocykla, który posiadasz?

  • Motocykl sportowy – tutaj najlepiej używać kasku z jednolitą, wzmocnioną skorupą, która zabezpieczy Cię w razie upadku. Przykładem takiego będzie kask integralny HJC R-PHA 11 JARBAN. Jego obudowa powinna być wykonana z trwałego tworzywa (np. z włókna węglowego).
  • Cruiser/chopper – tutaj możesz wybrać uniwersalny kask, który pozwala na zamontowanie interkomu, posiada blendę przeciwsłoneczną czy pełną wentylację. Niektórzy fani cruiserów, ceniący sobie styl i wygodę, inwestują w kaski otwarte (bez części szczękowej), takie jak LAZER MAMBO EVO CAFE RACER. Dla początkujących albo stawiających na większe bezpieczeństwo najlepszym wyborem będzie kask integralny w ciekawym wzorze (np. LAZER CROSS TT LINE)
  • Motocykl turystyczny – tutaj wygoda jest równie ważna, co bezpieczeństwo. Turystyczne wyprawy trwają zwykle bardzo długo i motocyklista musi mieć skutecznie wentylowany, wygodny i ergonomiczny kask, który sprawdzi się w deszczowe i słoneczne dni, a także pozwoli korzystać z interkomu. Idealnie sprawdzą się kaski szczękowe, które umożliwią np. otwarcie części szczękowej na postoju, aby zjeść czy odpocząć i nabrać powietrza bez zdejmowania powłoki. Ciekawym przykładem kasku szczękowego jest m.in. Airoh PHANTOM S.
  • Cross/enduro – tutaj jedynym słusznym wyborem jest kask cross, który posiada wydłużoną szczękę, specjalny daszek i skuteczną ochronę przed pyłem w czasie dynamicznej, offroadowej jazdy. Pamiętaj, że do kasku crossowego musisz dobrać odpowiednie gogle. Skuteczną ochronę i komfort jazdy zapewni Ci np. BELL MOTO-9 FLEX HUSQVARNA GOTLAND.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Kupując kask, sprawdź, czy ten posiada np. dodatkową, przeciwsłoneczną blendę na wypadek wyprawy w pełnym słońcu. Zorientuj się, czy wyściółkę da się wypiąć do prania, a szybkę zdjąć podczas czyszczenia. Sprawdź też, jakie normy spełnia dany egzemplarz, bo na podstawie certyfikatów i oznaczeń możesz określić, czy będzie on zapewniał najwyższe standardy ochrony w trakcie jazdy.

Redakcja BlogMobility

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.