Czym jest kino 4D?

Kino 4D to temat, który interesuje wiele osób. Postęp technologiczny zapewnia nam coraz lepsze doznania. Nawet zwykły film może zapewnić nam ogromne emocje. Jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie pomyślałby, że tak będzie wyglądać współczesne kino. Możemy poczuć się zupełnie tak, jakbyśmy znaleźli się w samym centrum akcji. Nic dziwnego, że kino 4D cieszy się ogromną popularnością nawet wśród najbardziej wymagających osób. 

Różnice między kinem 3D a 4D
Kino 3D dostępne jest w niemal każdym kinie. Z pewnością wiele osób oglądało film w trójwymiarze. Zakładamy specjalne okulary, dzięki którym mogliśmy podziwiać efekty specjalne. To fantastyczne urozmaicenie, jednak dzisiaj nie wydaje nam się to czymś niezwykłym. Małymi krokami na rynek wchodzi kino 4D, a nawet 5D. Dzięki niemu wszystkie nasze zmysły będą w pełni zaangażowane. Pewne mechanizmy odczuwamy fizycznie. W niektórych momentach pojawiają się również zapachu. Wszystko zależy od tego, jak toczy się akcja filmu. Technologia 4D zapewnia nam wyjątkowe doznania, na które nie możemy liczyć w kinie tradycyjnym. Warto poznać dokładny mechanizm jej działania.

Jak działa kino 4D?

W sali, gdzie znajduje się kino 4D umieszczone są ruchome fotele, które w dużej mierze odpowiadają za nasze fizyczne doznania. Należy podkreślić, że każda minuta seansu jest doskonale przemyślana. Warto wiedzieć, że jest to spore wyzwanie. Należy przewidzieć każdy ruch fotela, który musi być spójny z tym, co widzimy na ekranie. Obok sali kinowej znajduje się pomieszczenie do obsługi. Fotele, a także pozostałe elementy wyposażenia sterowane są za pomocą nowoczesnych komputerów. To właśnie zdalne sterowanie odpowiada za np. gwałtowny podmuch wiatru. Jest to możliwe, dzięki otworom wypuszczającym powietrze. Podobnie jest w przypadku deszczu, który czujemy na swojej skórze. Na sali umieszczono zraszacze, które odpowiadają za ten efekt. 

Efekty specjalne w kinie 4D

Z pewnością niejedna osoba zastanawia się, z jakimi efektami specjalnymi można spotkać się w kinie 4D. Zazwyczaj mieliśmy do czynienia z bodźcami wzrokowymi. W tym przypadku odtwarzany film oddziałuje na zmysł węchu oraz dotyku. Możemy poczuć prawdziwy ruch, przez co nie czujemy się, jak w zwykłym fotelu kinowym. Siedzenie przechylają się w różnych kierunkach, wibrują, czy też kołyszą się. Jeśli główny bohater przepływa rzekę lub znajduje się w deszczu, to na naszej skórze pojawią się drobne kropelki. Specjalne dysze znajdujące się w pomieszczeniu wypuszczają zapachy. Właśnie dlatego możemy poczuć las, morską bryzę, czy też dym.

Czy warto udać się do kina 4D?

Kina 4D nie cieszą się jeszcze w Polsce zbyt dużą popularnością. To relatywna nowość, która małymi kroczkami wchodzi na rynek. Należy wziąć pod uwagę, że ceny takich seansów są dość wysokie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę wyjątkowe emocje, które nie zaznamy w kinie tradycyjnym, a nawet 3D. Z całą pewnością warto chociaż raz wybrać się na film emitowany w tej technologii. Taka projekcja gwarantuje niezapomniane wrażenia.

Redakcja BlogMobility