Oświetlenie wnętrza samochodu

Myśląc o oświetleniu samochodu, zazwyczaj przychodzą nam do głowy żarówki samochodowe, a zapominamy o oświetleniu wewnętrznym, które jest równie ważne. Dlaczego warto o to zadbać? Bo dzięki temu jazda po zmroku będzie po prostu dużo przyjemniejsza. 

Technologia LED

Oświetlenie LED od kilku lat cieszy się ogromną popularnością i trudno się temu dziwić, bo takie rozwiązanie ma wiele zalet. Po pierwsze diody LED mają niewielki rozmiar, tak więc nie zabierają dużo miejsca, co jest istotne w przypadku montowania oświetlenia wewnątrz pojazdu. Po drugie takie oświetlenie jest bardzo jasne, można wybierać spośród różnych kolorów. Dużą zaletą jest również odporność na uszkodzenia, czego nie można powiedzieć o innych żarówkach. Kolejna kluczowa zaleta to niskie napięcie zasilania, tak więc w tym wypadku nie ma niebezpieczeństwa porażenia prądem. Żarówki LED pozostają chłodne podczas pracy. 

Oświetlenie tradycyjne czy LED?

Standardowe oświetlenie wnętrza samochodu można zastąpić oświetleniem LED. W tym wypadku chodzi zasadniczo o trzy lampki – dla kierowcy oraz pasażerów podróżujących na siedzeniu obok kierowcy i na tylnym siedzeniu. Każdy, kto chce zadbać o wygląd i funkcjonalność swojego samochodu, powinien zainteresować się technologią LED. Takie lampy są odporne na uszkodzenia i kurz, dają ładne, jasne światło, przy czym żarówka się nie nagrzewa. Takie oświetlenie to z pewnością dobre rozwiązanie i warto się zastanowić nad wymianą żarówek na oświetlenie LED.

Na co zwrócić uwagę wybierając oświetlenie LED? 
Oczywiście nie zawsze oświetlenie LED będzie w stanie spełnić nasze oczekiwania. Pamiętajmy, aby wybierać żarówki od znanych i cenionych firm, które mają ugruntowaną pozycję na rynku. Należy zwracać uwagę na parametry poszczególnych żarówek, barwę światła, rodzaj diod, od których zależy wydajność oświetlenia, a także moc i liczbę punktów świetlnych. 

Led-owe zamienniki Retrofity

Oświetlenie LED-owe to nie jedyna możliwość, bo można zdecydować się na przykład na retrofity. Czym są? To led-owe zamienniki, które charakteryzuje niski pobór energii. Dają ładniejsze, jaśniejsze światło, niż standardowe żarówki. Do produkcji retrofitów zastosowano trzonki i kształt taki sami jak w zwykłych żarówkach, co sprawia, że mogą być montowane bezpośrednio w miejscu standardowych żarówek. Czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Mając na uwadze długą żywotność żarówek, a także solidność takiego rozwiązania, z pewnością warto zdecydować się na taki rodzaj oświetlenia wewnątrz samochodu. Co ciekawe, retrofity pobierają o 80% mniej energii, niż zwykłe żarówki. Poza tym są odporne na uszkodzenia mechaniczne, wstrząsy i drgania. Bardzo często montuje się je w samochodach terenowych. 

Jak widać możliwości jest wiele. Obecnie można wybierać spośród różnych rodzajów oświetlenia i z pewnością warto zadbać o swoje auto pod tym względem. Oświetlenie wewnątrz samochodu jest równie ważne, jak oświetlenie zewnętrzne. Dzięki temu pojazd będzie prezentował się efektowniej, bardziej elegancko, a nam będzie podróżować się zdecydowanie przyjemniej.

Redakcja BlogMobility