Czym kierować się podczas zakupu SUVa?

Wiele osób nie ma pojęcia, jakiego SUVa kupić. Są to samochody wygodne i funkcjonalne, które spełnią wymagania nawet najbardziej wymagających. Należy jednak dokładnie przemyśleć, czy jest to auto stworzone dla nas. Można powiedzieć, że SUV do miejska wersja samochodów terenowych. Są one praktyczne, a jednocześnie nieco sportowe. Współczesne modele zatraciły jednak swoje cechy użytkowe, a więc ciężko wyobrazić sobie ich starcie z błotem, czy też kamieniami.

Dlaczego warto postawić na SUVa?

Mogłoby się wydawać, że zakup SUVa jest kompletnie bez sensu. Nie są one tak wytrzymałe, jak terenówki, a więc nie wybierzemy się nimi do lasu. Ponadto palą one zwykle o wiele więcej niż typowo miejskie auta, a więc koszt utrzymania jest wyższy. Czy płacimy tutaj głównie za duże gabaryty i oryginalne kształty? Oczywiście, że nie. SUVy posiadają wiele zalet. Dobrze sprawdzają się na naszych polskich drogach, które posiadają ogromną ilość ubytków i dziur. Nie musimy martwić się o stan zawieszenia pojazdu. Takie samochody dobrze radzą sobie również z wysokimi krawężnikami. Z pewnością są mniej podatne na usterki układu zawieszenia niż klasyczny sedan lub combi. Należy również wspomnieć o podwyższonym komforcie jazdy. Wewnątrz kabiny nie będziemy odczuwać tak silnych drgań, jak w niższych pojazdach.

Jaki napęd?

Wybierając SUVa musimy zdecydować, jaki napęd sprawdzi się lepiej. Napęd na jedną oś to doskonała propozycja dla tych, którzy chcą używać auta głównie w warunkach miejskich. Takie auta są lżejsze, niż te z napędem na cztery koła. Zwykle są również tańsze w codziennej eksploatacji. Oczywiście takie modele mają podwyższone zawieszenie, które podnosi funkcjonalność pojazdu.
Samochody z napędem 4×4 przeznaczone są głównie dla tych, którzy oczekują jazdy zarówno w mieście, jak i terenie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wjechać autem na polanę, czy też grząską ziemię. Warto jednak zachować zdrowy rozsądek, gdyż jak już wspomniano SUV nigdy nie będzie terenówką. Napęd na cztery koła zwiększa również poziom bezpieczeństwa podczas jazdy zimą. Łatwiej nam opanować pojazd, nawet jeśli warunki atmosferyczne temu nie sprzyjają. 

Jaki silnik?

Silnik odgrywa kluczową rolę w każdym samochodzie. Należy wziąć pod uwagę, że SUVy ze względu na swoje gabaryty wymagają o wiele więcej mocy. Jeśli silnik będzie zbyt słaby, to jazda poza miastem będzie niewygodna. Pojazdy z silnikiem benzynowym doskonale sprawdzą się w mieście. Zapewniają one optymalne spalanie w przypadku spokojnej jazdy. 
SUVy z silnikiem diesel sprawdzają się lepiej w przypadku jazdy poza miastem. Umiejętna jazda może nieść za sobą spore oszczędności. Trzeba jednak pamiętać, że takie silniki mogą ulec awarii. Posiadają one sporą liczbę części podatnych na uszkodzenia. W przypadku opisywanych silników możemy również liczyć na wysoki moment obrotowy. Jest to odczuwalne podczas wyprzedzania. Silnik diesel lepiej sprawdza się z napędem 4×4. Zmniejsza to ryzyko ślizgania się kół na oblodzonej powierzchni. Cała siła jednak oddziałuje na sprzęgło, a więc może ono ulec szybszemu spaleniu.

Redakcja BlogMobility

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *