Bankowe lokaty terminowe: zalety i wady

Głównym celem zakładania lokat jest próba uchronienia naszych ciężko zarobionych pieniędzy przed inflacją oraz przy okazji, przed kradzieżą. Każdy rozsądny człowiek zastanawia się, jak zainwestować swoje pieniądze, aby tych konsekwencji uniknąć.

Wiele osób decyduje się na umiejscowienie swojego kapitału w narzędziach inwestycyjnych. Inwestują w akcje, złoto i srebro, nieruchomości. Okazji i sposobów do inwestycji jest bardzo wiele. Największy problem tkwi jednak w niewiedzy. Okazuje się, że aby być dobrym inwestorem we wspomnianych inwestycjach należy mieć dużą wiedzę. W przeciwnym razie narażamy się na stratę bardzo dużych kwot pieniędzy. Można powiedzieć, że właściwie nie ma złych inwestycji. Są natomiast źli inwestorzy. Niewiedza i ignorancja są głównymi powodami utraty pieniędzy przez ludzi. Co więc, jeśli nie posiadamy dużej wiedzy, która pozwoliłaby nam na przeprowadzenie naszych pierwszych inwestycji? Odpowiedź wydaje się prosta: złóż pieniądze na lokacie terminowej. Zyska się w ten sposób bezpieczeństwo i pewność, że przez określony czas pieniądze nie będą traciły na wartości. Oto korzyści z korzystania z zabezpieczenia, jakim są lokaty terminowe.

Lokaty terminowe są bardzo prostym narzędziem inwestowania. Faktycznie ten instrument finansowy nie wymaga dużej wiedzy z dziedziny inwestowania. Polega właściwie na przekazaniu konkretnych kwot pieniędzy ekspertom, których zadaniem jest pomnożenie gotówki do takich rozmiarów, aby ona dogoniła pędzącą inflację. Nim złoży się pieniądze na lokacie należy dokładnie przeanalizować warunki umowy. Okazuje się bowiem, że nie każdy bank gwarantuje lokatę, która chroni pieniądze przed narastającą inflacją. Niekiedy jest tak, że procent zysku jest stosunkowo nie wielki, co przyczynia się do tego, że lokata nie jest w stanie uchronić złożonych pieniędzy przed spadkiem wartości.

Lokaty terminowe są bezpieczne. Oszczędzanie na lokacie jest jedną z bardziej bezpiecznych form oszczędzania pieniędzy. Powierzając pieniądze bankowi na lokacie terminowej mamy gwarancję, że gotówka urośnie do kwoty określonej w umowie. Możemy spać spokojnie, ponieważ pieniędzmi zajmują się fachowcy bankowi, których zadaniem jest pomnażanie gotówki. Klient banku nie musi praktycznie już nic robić. A co jeśli bank splajtuje? Chociaż jest to mało prawdopodobny scenariusz, lecz całkiem możliwy w dobie kryzysu. W takiej sytuacji klient może być spokojny. Pieniądze złożone na lokacie są ubezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do kwoty 100000 euro. W razie plajty banku, klient powinien otrzymać zwrot gotówki.

Lokaty terminowe są przewidywalne. Składając pieniądze na lokacie zawiera się umowę terminową. Zostaje w niej określone to, ile i w jakim czasie uda nam się zaoszczędzić. Warunki finansowe są więc jasno określone. Dzięki czemu klient może zaplanować swoje wydatki z dużym wyprzedzeniem czasowym. Wczasy, podróże, kupno wymarzonego auta czy inwestycje – ich termin realizacji staje się możliwym do określenia.

Oczywiście lokaty posiadają także wady. Nie są to jednak jakieś rażące niedogodności. Przede wszystkim lokaty nie są narzędziami inwestycyjnymi. Pieniądze na lokacie niezbyt rosną. Dlatego osoba decydująca się na nie powinna liczyć na duże zyski: http://pamietnikwindykatora.pl/rentownosc-lokaty-bankowej-w-praktyce/. Lokaty, o czym nadmieniono wyżej, służą oszczędzaniu pieniędzy. Mają zabezpieczyć gotówkę przed szalejącą inflacją. Dodatkowo decydując się na lokaty terminowe zamrażamy na jakiś czas pieniądze. Często można je zabrać z lokaty, jednak jeśli ma to miejsce przed upływem terminu, to może skutkować utratą zysków. Mimo tego lokaty są godnym polecenia sposobem oszczędzania, przede wszystkim dla osób, które cenią sobie bezpieczeństwo.

Redakcja BlogMobility

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.