Test i Recenzja: Verbatim iStore n Go – Pendrive’a do iPhone’a

Lightning z jednej, a USB z drugiej – tak wygląda nowy pendrive marki Verbatim o nazwie iStore n Go. Za jego pomocą możemy zgrywać pliki z komputera, a następnie uruchamiać je na urządzeniach z iOS i na odwrót. To jednak niejedyne możliwości tego, jakże praktycznego gadżetu.

Verbatim iStore n Go

Verbatim iStore n Go

Verbatim stworzył bardzo praktyczny pendrive. Z jednej strony znajdziemy w nim typowe złącze USB w standardzie 3.0, które oferuje szybkie transfery odczytu i zapisu. Z drugiej strony natomiast producent zainstalował złącze Lightning. Oba porty są zakryte zatyczkami – aby interfejsów nie uszkodzić i nie zabrudzić.

Po podłączeniu iStore n Go do iPhone’a na jego ekranie wyświetla się komunikat z prośbą o zainstalowanie dedykowanej aplikacji iStore n Go. Program jest w języku polskim, co znacznie ułatwia jego obsługę. Podobnie jak ikonowe menu z sześcioma głównymi funkcjami urządzenia. Za jej pomocą możemy przeglądać i zarządzać kolekcją zdjęć, filmów oraz muzyki. Ponadto jest możliwe również wykonanie kopii zapasowej całej pamięci telefonu lub tylko kontaktów. Kontakty są zapisywane do uniwersalnego i popularnego formatu wirtualnych wizytówek VCF.

Pendrive pozwala na zapis bogatej kolekcji zdjęć. Można je sobie pogrupować w katalogi, tak jak jest nam wygodnie. Następnie wystarczy podłączyć iStore n Go do telefonu i uruchomić przeglądarkę zdjęć lub plików. Obrazy natychmiast wyświetlą się na ekranie telefonu, bez konieczności kopiowania ich do pamięci.

Każde zdjęcie za pomocą jednego dotknięcia ikony możemy zapisać w telefonie lub uruchomić menu kontekstowe, dzięki któremu szybko prześlemy je do innego urządzenia za pomocą AirDrop lub udostępnimy na portalu społecznościowym. Możliwe jest również wydrukowanie obrazu dzięki usłudze AirPrint czy zapisanie w usłudze chmurowej iCloud lub Dropbox.

Podobne operacje można wykonywać na plikach wideo, a także muzycznych.

Verbatim iStore n Go

Verbatim iStore n Go

Tworzenie kopii zapasowej

Tu możliwości mamy dwie. Możemy zapisać jedynie kopie kontaktów do pliku w formacie VCF lub stworzyć kopię pełnej pamięci urządzenia. Z tym jednak należy uważać. Jeżeli telefon ma więcej wbudowanej pamięci niż pendrive, kopia nie wykona się poprawnie.

Plik z kontaktami czy kopią możemy zgrać sobie na dysk zewnętrzny lub w komputerze, aby w razie potrzeby móc zawsze do niego wrócić.

Verbatim iStore n Go

Transfery

Kopiowanie do i z urządzenia odbywa się bardzo sprawnie. Ta ogólna ocena nie wszystkim może wystarczać, toteż pokusiłem się o sprawdzenie transferu zapisu/odczytu po podłączeniu urządzenia do komputera za pomocą portu USB 3.0.

Pamięć najlepiej radzi sobie z odczytem plików. Podczas odczytu pliku 5 GB zapewnia transfer 72,5 MB/s. Znacznie gorzej jest podczas zapisu. Test pokazał, że pamięć zastosowana w tym urządzeniu jest w stanie zapisać dane z prędkością 16,4 MB/s. Niewiele, jednak do współpracy i wygodnej pracy na telefonie wystarcza.

Michał Gruszka

Verbatim iStore n Go

Verbatim iStore n Go

Werdykt

Verbatim iStore n Go to gadżet, który warto mieć. Szczególnie jeżeli pamięć naszego iPhone’a czy iPada jest niewielka i trzeba od czasu do czasu ją rozszerzyć. Bardzo sprawnie działa aplikacja, która dobrze współpracuje z programami firm trzecich. Jeżeli potrzebujecie od czasu do czasu przejrzeć pliki, czy to filmowe, czy to zdjęcia, niekoniecznie chcąc je wgrywać do pamięci tabletu lub smartfonu, Verbatim iStore n Go jest jednym z wygodniejszych sposób, by tego dokonać. Ponadto zyskujemy łatwe w obsłudze narzędzie do wykonywania kopii zapasowych.

Zalety

 • Solidnie wykonany
 • Intuicyjna aplikacja w języku polskim
 • Szybki transfer odczytu danych
 • Duże możliwości pracy na plikach
 • Współpraca głównej aplikacji z programami firm trzecich

Wady

 • Niezbyt imponująca prędkość zapisu
 • Zatyczki łatwo zgubić
 • Ograniczone działanie tylko do urządzeń mobilnych z Lightning

Verbatim iStore n Go:

 • Złącza Lightning i USB 3.0
 • Aplikacja iStore n Go
 • Odczyt 72,5 MB/s
 • Zapis 16,4 MB/s
 • Cena – ok. 110 zł

Verbatim iStore n Go

Verbatim iStore n Go

Mobility , redakcja@mobility.com.pl, 13/06/2017