Test i Recenzja: Transcend JetDrive Go 500G

JetDrive Go 500G firmy Transcend to dwustronny pendrive, który możemy podłączyć do urządzeń Apple z portem Lightening oraz drugą stroną do każdego z portem USB. W pamięci zmieści się 64 gigabajty danych, a pliki można wymieniać między pamięciami dwukierunkowo.

Transcend JetDrive Go 500G

Transcend JetDrive Go 500G

JetDrive Go 500G to pamięć o pojemności 64 gigabajtów zamknięta w niezwykle małej, kompaktowej, a przy tym solidnej aluminiowej obudowie.

W zestawie znajdziemy dwie zatyczki do zabezpieczenia złączy oraz malutki brelok do zawieszenia na obudowie pendrive’a. Gadżet jest gotowy do pracy od chwili wyjęcia z opakowania. Wystarczy podłączyć go do iPada czy iPhone’a, a już po chwili pojawi się plakietka z potwierdzeniem instalacji dedykowanego mu oprogramowania.

Aplikacja

Program do obsługi pendrive’a na iOS jest dostępny w języku polskim. Duże ikony i przyciski, a także dość niewielka paleta funkcji sprawiają, że z obsługą i wykorzystaniem urządzenia poradzi sobie każdy.

Dzięki aplikacji Transcend możemy przegrać do telefonu filmy, dokumenty czy projekty w nietypowych rozszerzeniach, a następnie zgrać je do pamięci urządzenia Transcenda i uruchomić na innym urządzeniu. Jest to także świetny sposób na tworzenie kopii zapasowej danych.

Wydajność

Prędkość odczytu pendrive’a wynosi – według producenta – 130 MB/s. Dzięki takiej szybkości jest możliwe wygodne przeglądanie folderów z tysiącami zdjęć. Ich miniaturki ładują się błyskawicznie, w czasie rzeczywistym przewijania ich listy. Także odtwarzanie filmów zapisanych w pamięci i transferowanych za pomocą złącza Lightening do telefonu odbywa się płynnie i prawidłowo.

Niestety, nie udało mi się w żaden sposób zweryfikować, z jaką prędkością są transferowane dane do i z telefonu za pomocą złącza Lightening. Sprawdziłem natomiast, za pomocą aplikacji Blackmagic Disk Speed Test, prędkość zapisu i odczytu po podłączeniu pamięci za pomocą portu USB 3.0. Wynik odczytu danych był bardzo bliski tego, o czym zapewnia nas producent. Niestety, prędkość zapisu nie przekracza 30 MB/s, co jest wartością zniechęcającą. Jeżeli więc potrzebujemy szybkiej pamięci, która poradzi sobie z błyskawicznym zapisem dużych plików, to Transcend JetDrive Go 500G może nas nieco rozczarować.

Bezpieczeństwo

Aby wykonywać kopię naszych kontaktów, ale często także bardzo prywatnych zdjęć, filmów czy plików, bardzo ważna jest możliwość szyfrowania danych. Aplikacja pozwala w łatwy sposób zabezpieczyć hasłem zapisane w pamięci pliki. Jeżeli pliki będą zabezpieczone hasłem, to z poziomu telefonu będziemy mogli uzyskać do nich dostęp za pomocą czterocyfrowego kodu lub linii papilarnych. Co ważne, jeżeli dane są zabezpieczone hasłem, po podłączeniu do komputera dostęp do nich nie będzie możliwy. Przed skorzystaniem z pamięci z poziomu komputera należy pamięć podłączyć do urządzenia mobilnego, wyłączyć funkcję hasłowania i dopiero podłączyć pamięć do komputera.

Michał Gruszka

Transcend JetDrive Go 500G

Transcend JetDrive Go 500G

Werdykt

Jeżeli wybieracie się zimowy lub letni wyjazd, a iPhone będzie Waszym jedynym aparatem i kamerą wideo, bardzo szybko może zabraknąć miejsca w pamięci. Transcend JetDrive Go 500G pozwoli w łatwy sposób przenieść zapisane zdjęcia i filmy do zapasowej pamięci, tym samym zwalniając tę wewnętrzną. Jeżeli szukacie pendrive’a, który przyda się i do komputera i do tabletu czy telefonu, JetDrive Go 500G sprawdzi się świetnie. Problemem może być tylko niewielka prędkość zapisu, którą odczujemy szczególnie przy dużych plikach. To jedyne małe rozczarowanie tym produktem.

Zalety

  • Kompaktowe rozmiary
  • Polska wersja językowa aplikacji
  • Szybki transfer odczytu danych
  • Możliwość odtwarzania filmów i przeglądania plików zapisanych w pamięci pendrive’a z poziomu telefonu
  • Możliwość zabezpieczenia hasłem dostępu do danych
  • Możliwość wykonania kopii zapasowej plików z pamięci telefonu oraz serwisów internetowych i chmur

Wady

  • Wolny transfer zapisu danych
  • Konieczność odbezpieczenia pamięci z poziomu telefonu, by móc z niej skorzystać w komputerze

Transcend JetDrive Go 500G

Transcend JetDrive Go 500G

Mobility , redakcja@mobility.com.pl, 06/07/2017