Test i Recenzja: Manta MM9360 Active 360

Kamery 360° to już niemal obowiązkowe wyposażenie każdego gadżeciarza. Wspomnienia z wakacyjnych podróży, ujęte obiektywem sferycznym, zyskują nowy wymiar. Kamera MM9360 Active 360 polskiej firmy Manta to doskonała propozycja dla wszystkich, którzy chcą uatrakcyjnić swoje nagrania z letnich wojaży, a przy tym nadmiernie nie uszczuplić portfela.

Manta MM9360 Active 360

Manta MM9360 Active 360

Podobnie jak w przypadku kamery Manta MM9359, także i teraz otrzymujemy bardzo bogaty zestaw. Poza kamerą w pudełku znajdziemy komplet niezbędnych uchwytów i mocowań, które pozwalają zamontować kamerę w samochodzie czy na kierownicy roweru. Nie zabrakło także dodatkowej obudowy zapewniającej wodoszczelność, dzięki czemu z kamerą można nurkować do 40 m.

Konstrukcja i obsługa

Żółta obudowa kamery od razu podkreśla jej sportowy charakter, a ponadto ma znaczenie praktyczne urządzenie łatwo można odszukać, gdy się zawieruszy. To niewielka kostka, która wraz z baterią waży 80 g, więc łatwo można ją schować do kieszeni czy torby. W górnej części obudowy rzuca się w oczy duży obiektyw, który pozwala na zapis obrazu o polu widzenia 360° w poziomie, a w pionie ̶ 220°.

Kamerę obsługuje się za pomocą czterech przycisków, analogicznie jak model MM9359. Przycisk zasilania przełącza tryby pracy (kamera, aparat, nagrywanie w zwolnionym tempie), przycisk OK rozpoczyna nagrywanie i zatwierdza opcje, a ponadto mamy też dwa przyciski przewijania. Najważniejsze parametry pracy urządzenia, wyświetlane jako ikony, są na monochromatycznym wyświetlaczu, nie ma za to podglądu z obrazu kamery.

Przydatnym elementem jest też standardowe mocowanie na statyw ulokowane na spodzie obudowy. Tam też znajdziemy wymienną baterię 1 000 mAh (producent oferuje do tego modelu dodatkowy akumulator MAB01, z ładowarką), która wystarczy na maksymalnie dwie godziny pracy, a także złącze microSD (karta jest niezbędna do nagrywania) i wyjście microHDMI.

Aplikacja

Ponieważ niewielki wyświetlacz kamery zapewnia tylko podstawowe informacje o pracy urządzenia, warto zaopatrzyć się w aplikację mobilną XDV360. Program, łącząc się ze smartfonem przez Wi-Fi, pozwala skorzystać z pełni możliwości MM9360. Przede wszystkim daje aktualny podgląd obrazu z kamery. Tu można też rozpocząć nagrywanie, robić zdjęcia, a także szybko wybrać tryb pętli i nagrywania w zwolnionym tempie. W drugiej zakładce znajduje się galeria nagranych obrazów. W ostatniej zyskamy szybki dostęp do ustawień kamery ̶ można więc tam zmienić rozdzielczość filmów i zdjęć, wybrać tryb nagrywania poklatkowego, a także zmienić wartość ekspozycji i balansu bieli.

Nagrywanie

Kamera pozwala na zapis wideo o maksymalnej rozdzielczości 2 448 x 2 448 pix przy 30 kl./s, można też nagrywać w niższych rozdzielczościach, m.in. 1 440 x 1 440 pix przy 60 kl./s, czyli w zwolnionym tempie. Pliki wideo są zapisywane w MP4, by je obejrzeć w pełnej krasie, jest niezbędna aplikacja XDV360 lub podobne narzędzie. Tak powstałe filmy można też wrzucać na Facebooka lub YouTube (po uprzednim przygotowaniu ich na komputerze). Manta MM9360 pozwala też na robienie zdjęć 16 Mpix.

Zważywszy na niską cenę kamery (poniżej 400 zł), oraz prostą, jednosoczewkową konstrukcję, trudno oczekiwać profesjonalnych efektów. Po odtworzeniu filmów na dużym ekranie, np. telewizora, obraz nie zachwyca szczegółowością, niekiedy kolory wydają się zbyt sprane, a cały obraz ̶ zbyt jasny. Mimo to MM9360 zapewnia masę dobrej zabawy, a sferyczność obrazu robi świetne wrażenie ̶ do uwiecznienia swoich wakacyjnych wyjazdów będzie jak znalazł.

Manta MM9360 Active 360

Werdykt

Manta MM9360 to dobra kamera dla początkujących adeptów sztuki filmowania sferycznego. Do profesjonalnych modeli sporo brakuje, ale też cena (399 zł) jest kilka razy niższa. Kamerą nagramy ciekawe ujęcia 360° z wakacji czy weekendowych wypadów za miasto. Zaletą zestawu jest też duży wybór dodatkowych akcesoriów, m.in. wodoszczelnej obudowy.

Wady

 • Tylko jeden obiektyw
 • Przeciętna jakość nagrań

Zalety

 • Bogaty zestaw
 • Solidne wykonanie
 • Łatwa obsługa
 • Atrakcyjna cena

Manta MM9360:

 • Kamera sferyczna 360° (w poziomie) i 220° (w pionie)
 • Wideo 2 448 x 2 448, 30 kl./s
 • Nagrywanie poklatkowe i w zwolnionym tempie
 • Aparat 16 Mpix
 • Wodoszczelność 40 m w dodatkowej obudowie
 • Ekran czarno-biały, 0,96 cala
 • Sterowanie za pomocą aplikacji XDV360

Manta MM9360 Active 360

Mieszko Zagańczyk , mieszko.zaganczyk@mobility.com.pl, 08/08/2017