Test i Recenzja: Manta MM9359 STEADYCAM ACTIVE

Rynek kamer sportowych przeżywa burzliwy rozkwit. W gronie producentów tych urządzeń znajduje się także polska firma Manta, która zaoferowała niedawno świetnie wyposażony model Manta MM9359. Kamera ustępuje nieco możliwościami GoPro, ale kosztuje za to o wiele, wiele mniej.

Manta MM9359 STEADYCAM ACTIVE Mobility

Manta MM9359 STEADYCAM ACTIVE

Zestaw, w którym jest sprzedawana MM9359, zapewnia niemal nieograniczone możliwości montażu. Poza kamerą znajdziemy tu wodoodporną obudowę, która pozwala na zanurzenie do 40 m, a także niezwykle bogaty zestaw uchwytów i zaczepów. Dzięki nim możemy przystosować urządzenie do pracy w najróżniejszych sytuacjach. Łącząc w odpowiedni sposób elementy, zamontujemy kamerę w samochodzie, na kierownicy lub ramie roweru albo wręcz na rowerowym kasku. I tylko jeżeli chcemy założyć urządzenie bezpośrednio na głowę lub na nadgarstek, trzeba się samodzielnie zaopatrzyć w odpowiednie opaski.

Kamera to niewielka kostka z jaskrawym, żółtym frontem, który nie tylko podkreśla sportowy charakter urządzenia, ale pozwala łatwo je odnaleźć, gdy upadnie na ziemię. Z przodu, obok obiektywu 170°, znajduje się włącznik i przełącznik funkcji zarazem. Inne przyciski na obudowie to spust migawki i klawisze „góra” oraz „dół”. Po założeniu wodoszczelnej obudowy nie tracimy dostępu do klawiszy i dlatego nie ma obaw, że w trudnym terenie nie będzie można szybko zmienić ustawień.

Kamera zapewnia jeszcze inny sposób zarządzania opcjami – połączenie Wi-Fi. Po zainstalowaniu bezpłatnej aplikacji OKCAM (dla Androida i iOS-u) uzyskamy bezprzewodowy dostęp do funkcji kamery ze smartfonu lub tabletu. Program pozwala na zmianę parametrów pracy urządzenia, łatwe robienie zdjęć i nagrywanie wideo, a także przeglądanie ich. Połączenie Wi-Fi dobrze się sprawdzi zwłaszcza w sytuacji, gdy kamera zostanie zamontowana w miejscu trudnym do natychmiastowego dostępu – np. na zewnątrz samochodu.

Manta MM9359 wyposażona jest w wymienną baterię 1 050 mAh, która zapewnia do dwóch godzin pracy. Można ją ładować dowolną ładowarką microUSB, w tym także ładowarką samochodową podczas pracy kamery. Jest to szczególnie przydatne, gdy urządzenie będzie stosowane jako wideo rejestrator drogowy.

Kamera, akcja!

Sercem Manty MM9359 jest procesor Novatek 96660, który zapewnia płynną pracę urządzenia. By rozpocząć nagrywanie, jest niezbędne zamontowanie karty pamięci (maksymalnie 64 GB).

Za przetwarzanie obrazu odpowiada matryca Sony IMX078, która pozwala na zapis wideo o maksymalnej rozdzielczości 4K (2 880 x 2 160) z częstotliwością 24 kl./s. Możemy też skorzystać z rozdzielczości 2K (2 560 x 1 080) przy 30 kl./s, a także Full HD (30 i 60 kl./s), HD 720p (30, 60 i 120 kl./s) oraz niższych rozdzielczości 30 kl./s. Za pomocą Manty MM9359 wykonamy także zdjęcia o rozdzielczości 16 Mpix.

Do wyboru jest kilka opcji nagrywania filmów: nagrywanie poklatkowe, w pętli, zwolnione tempo i HDR. Redukcję wstrząsów zapewnia cyfrowa stabilizacja obrazu.

Jakość nagrań jest naprawdę niezła, a biorąc pod uwagę cenę kamerki – rewelacyjna. Obraz jest ostry, pozbawiony nadmiernych szumów, stabilizacja działa zaskakująco sprawnie. Kolory są na ogół poprawnie odwzorowane, chociaż niekiedy matryca nadmiernie rozjaśniania obraz, co widać np. na zbyt białym niebie. Częściowo można to zrekompensować zmianą ustawień ekspozycji w menu.

Zdjęcia też wychodzą nieźle, jednak cechuje je nadmierny efekt rybiego oka, co jest wynikiem zastosowania obiektywu szerokokątnego (nawet po włączeniu funkcji redukcji tego efektu).

Manta MM9359 STEADYCAM ACTIVE Mobility

Manta MM9359 STEADYCAM ACTIVE

Werdykt

Manta MM9359 nie ma zaawansowanych funkcji znanych z topowych kamer sportowych, więc trudno ten model polecać do zastosowań profesjonalnych. Jednak urządzenie świetnie się sprawdzi w ręku zwykłego użytkownika, który nie potrzebuje wodotrysków. Kamera nieźle nagrywa filmy 4K i, w zwolnionym tempie, dobrze redukuje wstrząsy mimo braku OIS, ma bogaty zestaw akcesoriów, jest solidnie wykonana i ciekawie wygląda. Do uwieczniania swoich wycieczek, treningów czy wypadów wakacyjnych będzie jak znalazł.

Wady

 • Słaba jakość obrazu po zmroku
 • Nadmierne rozjaśnienie obrazu

Zalety

 • Dobra jakość wideo
 • Solidne wykonanie
 • Bardzo bogaty zestaw
 • Wodoszczelna obudowa
 • Atrakcyjna cena

Manta MM9359 STEADYCAM ACTIVE:

 • Kamera sportowa 4K
 • Obiektyw 170°
 • Nagrywania poklatkowe i w zwolnionym tempie
 • Aparat 16 Mpix
 • Ekran LCD 2 cale
 • Sterowanie Wi-Fi
 • Cena – 429 zł

Manta MM9359 STEADYCAM ACTIVE

Manta MM9359 STEADYCAM ACTIVE

Manta MM9359 STEADYCAM ACTIVE

Manta MM9359 STEADYCAM ACTIVE

Mieszko Zagańczyk , mieszko.zaganczyk@mobility.com.pl, 08/08/2017