Test i Recenzja: GOCLEVER COLOUR SOUND – Inteligentnej żarówki

Coraz większa liczba producentów elektroniki dodaje do swojego portfolio inteligentne żarówki. Najnowsza moda to połączenie światła i dźwięku, czyli smartżarówki z wbudowanym głośnikiem. Jedną z polskich firm oferujących taki produkt jest GOCLEVER ze swoim COLOUR SOUND.

Goclever colour sound

Jak przystało ma smartżarówkę, ta od firmy GOCLEVER jest wykonana z diod LED. Jak na swoją moc źródła światła (diody pobierają 1 W) jest duża (80 x 136 mm, 170 g), ale to efekt wbudowania głośnika. Wkręca się ją w tradycyjne, większe gwinty dla oświetlenia, czyli E27.

Światło w kolorach tęczy

COLOR SOUND komunikuje się z telefonami i tabletami na Androidzie i iOS poprzez Bluetooth o zasięgu do 10 m. Żarówkę paruje się jak głośnik Bluetooth, a w aplikacji mobilnej można zmienić kolor światła, przesuwając palcem po tęczowym kole albo pobierając kolor z otoczenia aparatem (co nie działa może idealnie zgodnie z rzeczywistością, ale jest bardzo ciekawym dodatkiem). Można też dobrać kolory z palety RGB i płynnie zmienić jasność lub całkowicie wyłączyć światło suwakiem. Nie zastosowano harmonogramu włączania i wyłączania, ale wprowadzono automatyczne wyłączenie po upływie ustalonego czasu. W aplikacji można powiązać kilka żarówek i niezależnie nimi sterować.

Maksymalny strumień światła to 200 lumenów. Jeśli zamontujemy GOCLEVER COLOUR SOUND zamiast głównej górnej żarówki, to pomieszczenie nie będzie w pełni oświetlone. Z kolei do punktowego podświetlenia jakiegoś miejsca w pokoju, gdzie nie potrzeba tak dużej mocy, będzie się nadawać idealnie.

Goclever colour sound Goclever colour sound

Dźwięk z żarówki

Jeśli chcemy poprzestać jedynie na funkcji głośnika Bluetooth, to do COLOR SOUND możemy podłączyć każde urządzenie z opcją streamingu Bluetooth, nawet telefony na Windowsie czy komputery, a nie tylko sprzęt z iOS-em czy Androidem. W aplikacji żarówki wbudowano odtwarzacz muzyki, ale ma on tylko podstawowe możliwości. Najlepiej skorzystać z własnego ulubionego programu, bo i tak sprzęt jest wykrywany jako zwykły głośnik Bluetooth, więc nie ma z tym problemów.

Podczas zabawy można włączyć w COLOUR SOUND zmienny tryb barw albo jakiś imprezowy, np. fioletowy. Trzeba jednak brać pod uwagę, że dźwięk wydobywający się z głośnika w tym gadżecie nie jest zbyt dobrej jakości. Ma nieco basu, ale głównie słychać wyższe rejestry. Co więcej, zauważalnie zmienia się w odniesieniu do miejsca, gdzie wkręcimy żarówkę, nie polecamy centralnego punktu w górze (tj. zamiast głównego oświetlenia), bo dźwięk rozchodzi się wtedy w sposób nienaturalny. Na plus zasługuje za to całkiem niezła jak na moc 3 W głośność. Podczas niezobowiązującego słuchania muzyki jakość dźwięku tak nie przeszkadza. Zresztą nie oczekujmy cudów, to nie drogi głośnik BOSE czy JBL, a na cenę składa się też moduł emisji światła. Do niedawna nikt w ogóle by nie wymagał muzyki płynącej z żarówki i wydawałoby się to całkowitym nonsensem, a teraz produkt marki GOCLEVER sprawdzi się przy mniej intensywnym oświetleniu, relaksowaniu barwami czy rozkręcaniu małej imprezy.

Jan Domański

Goclever colour sound

Werdykt

GOCLEVER COLOUR SOUND nie jest może ani genialną żarówką (brak harmonogramu czy niezbyt duża jasność), ani rewelacyjnym głośnikiem (przeciętny dźwięk mono), ale takie połączenie sprawdza się na niewielkich spotkaniach ze znajomymi, imprezowaniu i do punktowego oświetlenia. Za cenę ok. 100 zł to warty rozpatrzenia wybór.

Wady

 • Bardzo przeciętna jakość dźwięku
 • Niezbyt jasna na tle innych smartżarówek
 • Brak harmonogramu włączania
 • Delikatne szumienie przy braku dźwięku

Zalety

 • Opcja pobierania koloru z otoczenia aparatem
 • Tryb płynnej zmiany kolorów
 • Dość głośna
 • Relatywnie niska cena na żarówkę z głośnikiem

GOCLEVER COLOUR SOUND:

 • Cena – od 99 zł
 • Złącze żarówki E27
 • 200 lumenów, temp. do 6000 K
 • Światło białe + RGB
 • Głośnik mono 3 W, LED 1 W
 • Bluetooth, aplikacja Android/iOS
 • 80 x 136 mm, 170 g
Mobility , redakcja@mobility.com.pl, 09/06/2017