Amazon Kindle Paperwhite i Kindle 5 WiFi w polskiej dystrybucji w Vobis

Wielu czytelników e-booków szykowało się na „polską premierę” najnowszego czytnika Amazonu – Kindle Paperwhite. Chociaż ten model można zamawiać w USA, to wysyłka do Polski nie jest możliwa. Tym bardziej zaskakująca jest informacja, że sieć Vobis wprowadza Kindle Paperwhite do polskiej dystrybucji, razem z Kindle 5 WiFi, czyli Kindle Classic. Są to jednak wersje „special offers” przeznaczone dla USA, co oznacza, że podczas korzystania z urządzenia wyświetlane są reklamy.

Obecnie w Amazon.com na adres w Polsce można zamówić Kindle 5 WiFi za kwotę 135,28 USD z przesyłką i dodatkowymi opłatami celnymi, co daje ok. 430-400 zł, w zależności od kursu dolara. Z kolei Kindle Paperwhite nie jest obecnie dostępny w wysyłce do Polski. Za Classica Vobis liczy sobie kwotę 449 zł, z gwarancją na 12 miesięcy, więc nie jest to bardzo drogo. Na Kindle Paperwhite trzeba wyłożyć już większą kwotę – 699 zł, jednak gdyby istniała wysyłka Paperwhite do Polski, jego cena z opłatami wyniosłaby trochę ponad 600 zł (licząc na oko). Jest to więc też kwota do przełknięcia, a wygoda kupna na miejscu oraz gwarancja pozwalają zapomnieć o tych paru złotych więcej za czytnik. Problem jednak w tym, że mamy do czynienia z urządzeniami, które nie powinny być sprzedawane poza USA  – są to wersje „special offers” z reklamami.

Zamówienia w Vobis będą realizowane po 3 października. Jak zapewnia dystrybutor, do Kindli istnieje możliwość wgrania polskiego menu.

Przypomnę, że Kindle Paperwhite to następca linii Kindle Touch, ale w zupełnie nowej odsłonie. Ekran nowego czytnika zapewnia wyższą rozdzielczość i kontrast. Wedle zapewnień Amazonu wyświetlana biel i czerń mają niespotykaną dotąd głębię w urządzeniach tej klasy. Największą innowacją w Paperwhite jest jednak wbudowane podświetlenie matrycy. Umożliwia one czytanie w praktycznie w każdych warunkach, nawet w nocy. Nie trzeba do tego lampki.

 

Kindle Paperwhite – podstawowe dane

 • Ekran: Amazon 6″ Paperwhite, podświetlany, dotykowy, 16 odcieni szarości
 • Wymiary: 1169 mm x 117 mm x 9,1 mm / waga: 213 g
 • Pojemność pamięci: 2 GB (dostępne 1,25 GB, czyli do 1000 książek)
 • Bateria: do 8 tygodni pracy (pół godziny dziennie, bez WiFi)
 • Łączność: interfejs Wi-Fi plus złącze USB
 • Obsługiwane formaty: Kindle Format 8 (AZW3), Kindle (AZW), TXT, PDF, MOBI, PRC, HTML, DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, BMP
 • Cena w Vobis: 699 zł, gwarancja: 12 miesięcy

Kindle 5 WiFi to z kolei niemal identyczna konstrukcja jak stary Kindle 4 Classic. Według Amazonu nowy model zapewnia większy kontrast, ale ponieważ jest to wciąż ten sam ekran E Ink Pearl, nie należy oczekiwać rewolucji. Zdaniem Amazonu w Kindle 5 ma być także ostrzejszy tekst, pojawiły się też nowe czcionki, a na dodatek przewijanie stron jest o 15% szybsze. Wszystko najprawdopodobniej osiągnięte jest za pomocą oprogramowania i nie jest to cecha sprzętu. Bez względu na różnicę w 4 i 5 generacji Classica, wybór Kindle 5 WiFi to jedna z ciekawszych ofert na rynku czytników.

 

Kindle 5 WiFi – podstawowe dane

 • Ekran: Amazon 6″ E Ink Pearl, 16 odcieni szarości
 • Wymiary: 165,75 mm x 114,5 mm x 8,7 mm / waga: 170 g
 • Pojemność pamięci: 2 GB (dostępne 1,25 GB, czyli do 1000 książek)
 • Bateria: do miesiąca pracy (pół godziny dziennie, bez WiFi)
 • Łączność: interfejs Wi-Fi plus złącze USB
 • Obsługiwane formaty: Kindle Format 8 (AZW3), Kindle (AZW), TXT, PDF, MOBI, PRC, HTML, DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, BMP
 • Cena: 449 zł, gwarancja: 12 miesięcy

Źródło informacji, zdjęcia: Amazon

Opublikowano: 02/10/2012 Autor: Newsroom Mobility

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>